Stawka 0% przy WDT towarów odbieranych przez nabywcę z miejsca w Polsce

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 listopada 2023

Pytanie: Pytanie dotyczy transportu własnego przy WDT. Przewozimy busem towar na lotnisko w Polsce. Kontrahent z Niemiec odbiera towar na lotnisku w Polsce i samolotem przewozi towar do Niemiec. Czy można zastosować w tym wypadku stawkę VAT 0%?

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy w opisanej sytuacji do WDT można zastosować 0% stawkę VAT.

Polecamy też:

 

Odpowiedź: Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów mogą korzystać z opodatkowania podatkiem VAT według stawki 0% w opisanej sytuacji.

Kiedy można zastosować 0% stawkę VAT do WDT

Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów dochodzi przede wszystkim na skutek dostaw towarów wywożonych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT). Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów są opodatkowane podatkiem VAT według stawki 0%, o ile spełnione są warunki określone przepisami art. 42 ustawy o VAT.

Występowania transakcyjnych wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów nie wyłączają krótkie przerwy w transporcie czy wykorzystywanie punktów przeładunkowych (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 kwietnia 2022 r. – sygn. 0114-KDIP1-2.4012.103.2022.1.RD), jak również fakt, że cześć transportu realizowana jest przez dostawcę (lub podmiot działający w jego imieniu), część zaś przez nabywcę (lub podmiot działający w jego imieniu).

Jak czytamy w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z  16 września 2008 r. (sygn. IBPP3/443-429/08/AB), „(…) przez wywóz należy rozumieć faktyczne przemieszczenie towarów na terytorium innego państwa członkowskiego. (…) Nie jest konieczne, aby wywozu dokonywał sam podatnik. Wywozu mogą dokonać zarówno dostawca (podmiot działający na jego rzecz), jak i nabywca (np. część transportu do granicy czy też magazynu położonego w kraju dokonywana jest przez dostawcę, bądź na jego rzecz, towar zaś podejmuje następnie nabywca bądź podmiot przez niego upoważniony i wywozi towar do innego państwa członkowskiego)”.

Czy możliwa 0% stawka VAT przy WDT – skutki dla podatnika

Wskazane okoliczności nie stanowią także przeszkody dla stosowania stawki 0% do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Uważam w związku z tym, że dokonywane w przedstawionej sytuacji wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów mogą korzystać z opodatkowania podatkiem VAT według stawki 0%. Jest tak, o ile spełnione są warunki zastosowania tej stawki wynikające z przepisów art. 42 ustawy o VAT.

 

Autor: Tomasz Krywan
Słowa kluczowe:
0% stawka VATWDT
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »