Sprzedaż uwzględniana przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 18 lipca 2023

Pytanie: Czy korzystając ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej (usługi wynajmu za pomocą serwisu booking.com) limit 20.000 zł dotyczy płatności przelewem za serwisem booking, czy jednak jest to sumaryczna kwota (przelewy z booking + przelewy zewnętrzne). VAT-9 M jest składany od każdej faktury otrzymanej z booking.com ze stawką 23% VAT.  Korzystamy ze zwolnienia z VAT, lecz jesteśmy zarejestrowani w VAT-UE (import usług).

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak ustalić limit do zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania na kasie resetującej.

Polecamy też:

Świadczenie usług udzielenia korepetycji a kasa rejestrująca

Sprzedaż dla klienta indywidualnego spoza UE a kasa rejestrująca

 

Odpowiedź: Przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania należy uwzględniać sumę wskazanych kwot, tj. wartości sprzedaży na rzecz osób prywatnych, gdzie płatności są obsługiwane przez serwis booking.com oraz wartości sprzedaży, gdzie płatności otrzymywane są od klientów bezpośrednio.

Ewidencja na kasie rejestrującej

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).

Zwolnienie z obowiązku ewidencji na kasie rejestrującej

Istnieją jednak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Jedno z tych zwolnień obejmuje podatników, u których wartość sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekracza 20.000 zł (zob. § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

Do kwoty obrotu realizowanego na rzecz osób prywatnych należy wliczać całą wartość sprzedaży na rzecz tych osób, w tym wartość sprzedaży zwolnionej przedmiotowo od podatku (z wyjątkiem czynności zwolnionych przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 35 i 47 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania - zob. § 3 ust. 4 tego rozporządzenia).

Nie ma zatem powodu, aby w przedstawionej sytuacji nie uwzględniać części wskazanej sprzedaży przy ustalaniu prawa do wskazanego zwolnienia. A zatem we wskazanym stanie faktycznym przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania uwzględniać należy sumę wskazanych kwot, tj. wartości sprzedaży na rzecz osób prywatnych, gdzie płatności są obsługiwane przez serwis booking.com oraz wartości sprzedaży, gdzie płatności otrzymywane są od klientów bezpośrednio.

Podstawa prawna: 

-       art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.),

-       § 3 rozporządzenia ministra finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. poz. 2442 ze zm.).

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »