Sprzedaż samochodu prywatnego samochodu wykorzystywanego częściowo na potrzeby działalności gospodarczej a VAT

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 września 2023

Pytanie: Przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT używał auto osobowe w ramach leasingu operacyjnego, odliczał 50% VAT od rat leasingowych. Auto w 2021 roku zostało wykupione prywatnie, gdyż nie był on zdecydowany, czy je sprzeda czy zachowa. Okazało się, że w dalszym ciągu służy mu zarówno w firmie, jak i prywatnie. Auto nie jest wpisane do ewidencji środków trwałych, przedsiębiorca korzysta jednak z możliwości odliczenia 50% VAT i 20% do KPiR. Czy w przyszłości sprzedając to auto, będzie musiał doliczyć VAT, mimo że to jego prywatny majątek? Fiskus raczej uważał dotąd, że przedsiębiorca przy sprzedaży działa jako podatnik, mimo że auto nie jest firmowe, teraz słyszałem, że jednak pojawiło się jakieś wyjaśnienie. Czy stanowisko się zmieniło?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie skutki w VAT ma sprzedaż prywatnego samochodu, który był przez podatnika wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Polecamy też:

Ewidencjonowanie samochodu własnego w działalności

Amortyzacja samochodu otrzymanego w darowiźnie

Darowanie żonie samochodu wykupionego z firmy

Odpowiedź: Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatne dostawy towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Polski ustawodawca – w przeciwieństwie do ustawodawcy unijnego – nie wskazał, że dostawy te muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze (zob. art. 2 ust. 1 lit. a Dyrektywy 2006/112/WE). Tym niemniej nie ulega wątpliwości, że tylko odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju dokonywane przez podatników działających w takim charakterze podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czytaj też:

Sprzedaż prywatnego samochodu a VAT

Powoduje to między innymi, że sprzedaż „prywatnych” samochodów przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Dotyczy to również sprzedaży samochodów, które były przez podatników wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w informacji z 28 lipca 2023 r., w której czytamy, że „na gruncie ustawy o VAT sprzedaż - pozostającego w majątku prywatnym właściciela - samochodu osobowego, który był wykorzystywany w sposób mieszany w firmie (np. w drodze użyczenia), nie podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT”.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Jest tak również, jeżeli w związku z wykorzystywaniem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy odliczają VAT od bieżących kosztów związanych z eksploatacją danego samochodu.

Jak czytamy we wskazanej powyżej informacji Ministerstwa Finansów, „w przypadku gdy pojazd użytkowany w działalności gospodarczej znajduje się w majątku prywatnym i podatnik nie miał prawa do odliczenia od nabycia tego pojazdu, fakt odliczania bieżących kosztów związanych z eksploatacją danego samochodu w działalności, jak np. zakup paliwa do tego pojazdu, które zostanie zużyte w związku z użytkiem mieszanym pojazdu w działalności gospodarczej, nie powinien wpływać na opodatkowanie sprzedaży pojazdu podatkiem VAT”.

A zatem w świetle wskazanej informacji Ministerstwa Finansów, sprzedając wskazany samochód przedsiębiorca nie będzie działał w charakterze podatnika VAT, a w konsekwencji sprzedaż ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Niestety nie są mi znane żadne wyjaśnienia organów podatkowych, które wydane zostały w omawianej kwestii po opublikowaniu wskazanej informacji Ministerstwa Finansów. Tym niemniej jest według mnie mało prawdopodobne, aby po opublikowaniu tej informacji organy podatkowe reprezentowały w omawianej kwestii odmienne stanowisko (w przeszłości było z tym różnie).

 

 

Podstawa prawna: 

-       art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 z późn. zm.),

-       Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. z późn. zm.)

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »