Sprzedaż krajowa na rzecz kontrahenta z UE – jak opodatkować

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 25 kwietnia 2023

Pytanie: Mam pytanie dotyczące sprzedaży krajowej dla kontrahenta z Hiszpanii posiadającego VAT UE, który nie jest zarejestrowany (tzn. nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce) i nie posiada  NIP-PL. Jaką stawką opodatkować sprzedaż przy założeniu, że towar zostanie dostarczony do magazynu w Polsce i nie wyjedzie poza teren Polski. Jak zaprezentować sprzedaż w JPK VAT oraz co wpisać w polu NIP w strukturze?

Po przeczytani tekstu dowiesz się:

  • Jak opodatkować sprzedaż krajową na rzecz kontrahenta z UE;
  • Jak w JPK_VAT wykazać taką dostawę towaru.

Polecamy też:

Sprzedaż na rzecz osoby, która zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej, a obowiązek ewidencjonowania

Wykazanie w pliku JPK_VAT świadczonej na rzecz zagranicznego podatnika usługi kulturalnej

Odpowiedź: W omawianej sytuacjijest to dostawa towarów na terytorium kraju (dostawa „krajowa”), a więc dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu VAT w Polsce według stawki VAT właściwej dla sprzedanego towaru.

W świetle polskich przepisów VAT dokonywane przez podatników dostawy towarów dzielą się na cztery rodzaje. Są to dostawy towarów na terytorium kraju, dostawy towarów poza terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, eksport towarów.

 

Cechą charakterystyczną wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz eksportu towarów jest wysyłanie lub transportowanie towarów między – odpowiednio - Polską a innym państwem członkowskim (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT) oraz Polską a terytorium poza Unią Europejską (eksport towarów – zob. art. 2 pkt 8 ustawy o VAT). W przedstawionym stanie faktycznym do takiego przemieszczenia w związku z dokonywaną dostawą towarów nie dojdzie, a więc wskazana dostawa nie będzie stanowić wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ani eksportu towarów.

Miejsce dostawy towarów

Wskazać jednocześnie pragnę, że na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (przepis ten stanowi, że miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy) miejsce wskazanej dostawy znajdować się będzie na terytorium Polski.

Skutki dla podatnika

W konsekwencji wskazana dostawa stanowić będzie dostawę towarów na terytorium kraju (dostawę „krajową”), a więc dostawę towarów podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce według stawki VAT właściwej dla sprzedanego towaru. Jest to zapewne stawka 23%, co oznaczałoby, że dostawę tę należy wykazać w polach K_19 i K_20 części ewidencyjnej (ze wskazaniem „ES” w polu KodKrajuNadaniaTIN oraz hiszpańskiego numeru VAT kontrahenta w polu NrKontrahenta) oraz uwzględnić w polach P_19 i P_20 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »