Sprzedaż busa nabytego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 20 grudnia 2022

Pytanie: Przedsiębiorca, czynny podatnik podatku VAT od 2 lat prowadzi działalność, w ramach której wynajmuje pewnej firmie busa oraz czasem jakieś narzędzia. Bus został zakupiony prywatnie, na umowę kupna-sprzedaży jeszcze przed otwarciem firmy, następnie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany. Od wydatków był odliczany VAT w 100%. Po nowym roku firma wynajmująca auto ma zamiar zakończyć współpracę. Czy jeśli przedsiębiorca chciałby tego busa sprzedać, to czy może skorzystać z procedury VAT-marża, czy musi wystawić fakturę z 23% VAT?

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się: Jaką stawkę VAT zastosować do sprzedaży busa; Czy można skorzystać procedury VAT-marża.

 

Czytaj też:

Naprawa samochodu a możliwość sprzedaży jako VAT marża

Samochód kupiony na podstawie faktury VAT marża a remanent likwidacyjny VAT

Odpowiedź: Sprzedaż busa nie może zostać opodatkowana VAT według procedury opodatkowania marży.

W przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Jest to tzw. procedura opodatkowania marży (art. 120 ust. 4 ustawy o VAT).

Kiedy możliwe jest stosowanie opodatkowania VAT-marża

Zwrócić należy uwagę, że warunkiem stosowania art. 120 ust. 4 ustawy o VAT jest nabycie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków przez podatnika w ramach prowadzonej działalności (w celu odsprzedaży). W przedstawionej sytuacji warunek ten nie jest spełniony, gdyż przedmiotowy samochód został przez przedsiębiorcę nabyty „prywatnie, jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i uzyskaniem statusu podatnika VAT.

Co to dla mnie oznacza

Dostawa (sprzedaż) przedmiotowego samochodu nie może zostać opodatkowana VAT według procedury opodatkowania marży. W konsekwencji podatnikowi pozostaje opodatkowanie tej dostawy podatkiem VAT na zasadach ogólnych (według stawki 23%), a więc przyjmując jako podstawę opodatkowania wszystko, co stanowi zapłatę (zob. art. 29a ust. 1 ustawy o VAT).

Polecamy też:

Przekazanie samochodu na cele osobiste

Możliwe jest, aby przed sprzedażą przedmiotowy samochód został przez podatnika przekazany na cele osobiste (co zapewne będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT jako nieodpłatna dostawa towarów, lecz podstawa opodatkowania będzie niewielka).

Wówczas sprzedając ten samochód przedsiębiorca nie będzie działał w charakterze podatnika VAT, a w konsekwencji jego sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT (wystąpi natomiast podatek od czynności cywilnoprawnych).

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »