Śmierć pracownika po wypłaceniu zasiłku chorobowego

/appFiles/site_128/images/autor/LdcIBowG14gFrs0.jpeg

Autor: Andrzej Radzisław

Dodano: 11 lutego 2022
Śmierć pracownika po wypłaceniu zasiłku chorobowego

Pytanie: Zmarł pracownik, który od dłuższego czasu otrzymywał zasiłek chorobowy. Problem w tym, że śmierć nastąpiła dokładnie w dniu wypłaty zasiłku – kilka dni przed końcem miesiąca. Doszło więc do ustania zatrudnienia. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jak postąpić w związku z nienależnie wypłaconym zasiłkiem za dni między wypłatą a końcem miesiąca?

Odpowiedź: Śmierć pracownika, która nastąpiła w dniu wypłaty zasiłku oznacza, że konieczne jest złożenie korekty raportu ZUS RSA wraz z korektą deklaracji za ten miesiąc.

Śmierć pracownika po wypłaceniu zasiłku chorobowego a korekta

Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Jeżeli przed lub w dniu śmierci wypłacono zasiłek chorobowy za dni przypadające po wygaśnięciu stosunku pracy, to mamy do czynienia ze świadczeniem nienależnym, które podlega rozliczeniu. Płatnik składek musi dokonać korekty oraz wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń.

Zapamiętaj!

Śmierć pracownika po wypłaceniu zasiłku oznacza konieczność dokonania korekty.

Przykład. W dniu 26 stycznia 2022 r. dokonano wypłat wynagrodzeń i zasiłków chorobowych za styczeń. Następnego dnia pracodawca został poinformowany, że dokładnie w dniu 26 stycznia pracownik pobierający zasiłek zmarł. Wobec tego nie należy mu się zasiłek za dni od 27 do 31 stycznia.  Oznacza to, że płatnik powinien w raporcie ZUS RSA złożonym na styczeń, w polu „okres od do” wskazać daty 01.01.2022 – 26.01.2022 i wykazać pełną kwotę wypłaconego zasiłku. W związku ze śmiercią, czyli wygaśnięciem stosunku pracy w dniu 26 stycznia 2022 r., należy złożyć korektę raportu ZUS RSA wraz z korektą deklaracji za styczeń. Trzeba również złożyć formularz ZUS ZWUA i wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, podając jako datę ustania ubezpieczeń 28.01.2022 r.

Termin wypłaty zasiłku przez płatnika uprawnionego do wypłaty świadczeń

Płatnicy składek uprawnieni do wypłaty świadczeń wypłacają je w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów. Co ważne, wypłata następuje nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych dla stwierdzenia uprawnień do zasiłków. Wypłacone zasiłki są wykazywane w raporcie ZUS RSA oraz deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA składanej za miesiąc, w którym dokonano wypłaty. Zasiłki te pomniejszają kwotę składek należnych za dany miesiąc. W ciężar składek nie podlegają rozliczeniu zasiłki wypłacone bezpodstawnie.

Jeżeli wynagrodzenie jest wypłacane pracownikom z „dołu”, to również przy wypłacie zasiłków zastępujących pracownikom wynagrodzenie utracone wskutek niezdolności do pracy, obowiązuje zasada niedokonywania wypłaty za okres z góry. W dniu dokonywania wypłaty zasiłku okres, za który zasiłek jest wypłacany, może obejmować maksymalnie 7 dni okresu niezdolności do pracy przypadającego po dniu wypłaty zasiłku. Oznacza to, że pracodawca, dokonując wypłaty zasiłku 26. dnia danego miesiąca, może wypłacić go za okres do ostatniego dnia danego miesiąca. 

Śmierć pracownika przed wypłaceniem zasiłku chorobowego

Inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby zasiłek wypłacono po dniu wygaśnięcia stosunku pracy. Wówczas zasiłek wypłaca się jako prawa majątkowe osobom uprawnionym do podjęcia tego świadczenia. Osobami tymi są małżonek oraz dzieci ubezpieczonego spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej na podstawie przepisów ustawy emerytalnej. W przypadku braku takich uprawnionych niewypłacone świadczenia wchodzą do spadku. Zasiłkiem należnym jest wówczas zasiłek przysługujący jedynie za okres do dnia zgonu pracownika.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • 631 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
  • 13 pkt 1, art. 41 ust. 1 i ust. 3 pkt 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.).
  • 64 ust. 1, art. 46 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.).
Autor: Andrzej Radzisław
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »