Samochód prywatny używany na potrzeby firmowe – podatek i składki ZUS

/appFiles/site_128/images/autor/2AkRa0XNc39uWTj.jpeg

Autor: Monika M. Brzostowska

Dodano: 24 kwietnia 2023

Pytanie: Pracownik używa na potrzeby firmowe samochód prywatny do jazd, pracodawca zwraca mu koszty użytkowania samochodu prywatnego na podstawie oświadczenia składanego przez pracownika zgodzie z limitami 700 km – ponad 500 tys. mieszkańców oraz Dla samochodu osobowego: a) o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,89 zł; b) o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł. Czy w związku z tym przychód ten jest zwolniony z PIT i ze składek ZUS? Co w sytuacji, gdy pracownik wykaże więcej przejechanych kilometrów niż jest to w limicie?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika trzeba opodatkować i oskładkować.

Polecamy też:

Zwrot kosztów używania prywatnego pojazdu a podatek i składki

PIT-11 a przychód otrzymany z tytułu używania samochodu prywatnego do celów służbowych

Odpowiedź: Zwolniony z podatku jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika do limitu. Kwota powyżej będzie opodatkowana. Analogicznie jest w przypadku składek.

Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych.

Jest tak, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika; przepis art. 23 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

Podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące przychody:
zwrot kosztów używania w jazdach lokalnych przez pracowników, dla potrzeb pracodawcy, pojazdów niebędących własnością pracodawcy - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu - określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany przez pracownika w ewidencji przebiegu pojazdu, prowadzonej przez niego według zasad określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa prawna: 

rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2002 r. nr 27 poz. 271),

rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn.:  Dz.U. z 2023 r. poz. 728 zm.).

Autor: Monika M. Brzostowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »