Rozwiązanie umowy o pracę z udziałowcem spółki, który zostaje jedynym wspólnikiem spółki

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 17 kwietnia 2023

Pytanie: Proszę o informację czy należy rozwiązać umowę o pracę w przypadku (co skutkuje wydaniem świadectwa pracy, wypłaty ekwiwalent itd.) kiedy w ciągu roku udziałowiec spółki zostanie na 5 miesięcy jedynym wspólnikiem spółki z o.o. (cały czas jest zatrudniony w tej spółce na umowie o pracę)? Czy należy w tym przypadku na nowo zawrzeć umowę o pracę po 5 miesiącach?

Odpowiedź: Z pytania nie wynika, czy udziałowiec jest zatrudniony w ramach umowy o pracę i powołany na stanowisko członka zarządu, czy też nie. Jeśli jest „zwykłym” pracownikiem, jego pracodawcą jest spółka, wobec czego zmiana strukturalna w zakresie udziałowców nie ma znaczenia. Nawet jeśli udziałowiec jest jednocześnie członkiem zarządu, a umowa o pracę została z nim zawarta przed zmianą struktury właścicielskiej, nie, nie ma konieczności rozwiązywania umowy o pracę, kiedy w ciągu roku udziałowiec stanie się na 5 miesięcy jedynym wspólnikiem spółki z o.o. (cały czas jest zatrudniony w tej spółce na umowie o pracę). 

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Co do zasady zarząd składa się z jednego albo większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników lub spoza ich grona. Powołanie i odwołanie członka zarządu następuje na mocy uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie członka zarządu stanowi czynność prawną prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego pomiędzy spółką a powołaną osobą. Na skutek aktu powołania wybrana osoba uzyskuje mandat, czyli umocowanie do wykonywania czynności wchodzących w zakres kompetencji członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.  Zostaje nawiązany stosunek członkostwa w zarządzie. Powołanie nie powoduje zawiązania pracowniczego stosunku pracy. 

Odrębną i niezależną kwestią jest to czy pomiędzy spółką a członkiem zarządu dojdzie jednocześnie do zawarcia kontraktu menedżerskiego, umowy o pracę, umowy zlecenia, czy innej podobnej umowy np. umowy o świadczenie usług. 

Powyższe umowy stanowią jedynie równolegle źródło stosunku pomiędzy spółką a członkiem zarządu, wywołując odrębne skutki w sferze praw i obowiązków stron. Osobę fizyczną pełniącą funkcję członka zarządu w spółce prawa handlowego może jednocześnie wiązać ze spółką stosunek organizacyjno-prawny oraz stosunek pracy.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Dla ważności powołania wymagana jest uchwała wspólników lub innego organu zgodnie z umową spółki, zgoda na objęcie funkcji oraz odpowiedni wpis w KRS. Zawarcie umowy o pracę jest dodatkową czynnością prawną, której skutki określone są w umowie o pracę oraz w kodeksie pracy.  Zawarcie umowy o prace stanowi odrębną, niezależną czynność, mająca charakter fakultatywny. Może ona być zawarta w dniu aktu powołania lub później, w zależności od intencji stron. Nie jest możliwe powołanie członka zarządu tylko na podstawie samej umowy o pracę.

Zapamiętaj!

Oznacza to, iż zatrudnienie w ramach umowy o pracę jest niezależne od bycia udziałowcem. 

W każdym przypadku zawarcia przez członka zarządu umowy ze spółką, w której sprawuje on swą funkcję, istnieje konieczność zachowania rygorów określonych w art. 210 ksh. Gdybyście chcieli Państwo w przypadku utraty udziałowców zmienić umowę o pracę ze wspólnikiem, czy wypowiedzieć te umowę, konieczne jest wdrożenie trybu przewidzianego w art. 210 ksh, ponieważ członek zarządu nie jest uprawniony do reprezentacji spółki w razie zawierania umowy, której drugą stroną miałby być on sam. Umowa w takim przypadku musiałaby przyjąć formę aktu notarialnego lub w imieniu spółki czynność musiałby podejmować pełnomocnik ustanowiony na podstawie art. 210 § 2 ksh. Podstawowym skutkiem niezastosowania się do zasad określonych w art. 210 § 1 ksh jest bezwzględna nieważność dokonanej czynności na podstawie art. 58 kc w związku z art. 2 ksh. Natomiast, trwająca umowa nie musi zostać zmieniana w takim przypadku. 

Podstawa prawna: 
  • art. 210 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.)
  • art. 58 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r., poz. 1360 ze zm.) 
Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »