Rozliczenie rodzica samotnie wychowującego dziecko w PIT za 2022 rok

/appFiles/site_128/images/autor/2AkRa0XNc39uWTj.jpeg

Autor: Monika M. Brzostowska

Dodano: 28 lutego 2023

Pytanie: Jeżeli dochód samotnego rodzica, który wychowuje jedno dziecko za rok 2022 przekracza kwotę 285.000, to czy taki rodzic może rozliczyć się z podatku jako osoba samotnie wychowująca dziecko w wieku 7 lat?

Po przeczytaniu tekstu sprawdzisz:

Czy samotny rodzić może rozliczyć się preferencyjnie z dzieckiem niezależnie od swoich  zarobków.

Polecamy też:

3 ważne zmiany w Polskim Ładzie 2.0: składka zdrowotna, kwota wolna, samotni rodzice

Ulga dla samotnych rodziców w Polskim Ładzie 2.0 – jakie zmiany od lipca br.

Odpowiedź: Jeżeli podatnik objęty jest skalą podatkową, to niezależnie od wysokości swoich zarobków, jeżeli jest osobą samotnie wychowującą dziecko, może rozliczyć się w ten preferencyjny sposób.

Rozliczenie rodzica samotnie wychowującego dziecko

Zauważmy, że od dochodów jednego rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:

1)           małoletnie,

2)           pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

3)           pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innym państwie

- podatek może być określony zgodnie z ust. 4d na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym

(art. 6 ust. 4c ustawy o PIT).

Kiedy nie przysługuje rozliczanie jako samotny rodzic

Sposób opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko, nie przysługuje, gdy chociażby jeden z małżonków, osoba samotnie wychowująca dziecko lub jej dziecko:

1)           stosuje przepisy:

a)            art. 30c lub

b)           ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem art. 6 ust. 1a tej ustawy

- w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń;

2)           podlega opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Sprawdź też:

Autor: Monika M. Brzostowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »