Roszczenie byłego pracownika o niewypłacenie świadczenia socjalnego – skutki w PIT

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 17 lutego 2023
Pytanie:

Pytanie: Pytanie dotyczy roszczenia byłego pracownika o niewypłacenie świadczenia socjalnego. Na podstawie zawartej ugody z pracownikiem w dniu zawarcia ugody firma zapłaciła należność główną oraz połowę kosztów procesu. Po otrzymaniu zapłaty pracownik wycofał pozew w sprawie, a sąd umorzył postępowanie. W jaki sposób firma powinna odprowadzić PIT od należności z ugody pozasądowej? Czy pracownik powinien otrzymać PIT-11 czy PIT-8?

Odpowiedź:

Odpowiedź: Jeżeli świadczenie socjalne, o którym mowa w pytaniu, nie będzie mogło zostać zakwalifikowane jako odszkodowanie lub zadośćuczynienie z art. 21 ust. 1 pkt 3, 3b lub 26 ustawy PIT, płatnik zobowiązany będzie doliczyć wypłacaną pracownikowi kwotę do wynagrodzenia ze stosunku pracy, opodatkować, a następnie wykazać w informacji PIT-11. 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie skutki w PIT ma wypłata pracownikowi należności z ugody sądowej.

Czytaj też:

Przyznany przez sąd pracy dodatek do wynagrodzenia trzeba opodatkować

Ugoda ze zwolnionym pracownikiem nie będzie kosztem

Zwolnienie z PIT

Zwolnione od podatku, na warunkach określonych przepisami prawa, są świadczenia (w tym świadczenia socjalne) określone w art. 21 ust. 1 ustawy PIT.

W myśl tego przepisu zwalnia się od podatku:

1) otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw lub aktów administracyjnych wydanych na podstawie tych przepisów, oraz otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, z wyjątkiem:

a)           określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b)           odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c)            odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d)           odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e)           odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f)            odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lub na zasadach, o których mowa w art. 30c,

g)           odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe;

2) inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:

a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono;

3) zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci:

a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,

b) z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 6.000 zł.

Jeżeli zatem wypłacone świadczenie socjalne na podstawie ugody zawartej z pracownikiem, jest jednym ze świadczeń wymienionych powyżej, firma wypłacająca należność nie będzie pełnić funkcji płatnika i nie pobierze żadnego podatku z tytułu wypłaty.

W sytuacji natomiast, gdy przedmiotowe świadczenie socjalne, nie będzie mogło zostać zakwalifikowane jako odszkodowanie lub zadośćuczynienie z art. 21 ust. 1 pkt 3, 3b lub 26 ustawy PIT, płatnik zobowiązany będzie doliczyć wypłacaną pracownikowi kwotę do wynagrodzenia ze stosunku pracy, opodatkować, a następnie wykazać w informacji PIT-11.

 

 

Podstawa prawna: 

art. 21 ust. 1 pkt 3, 3b lub 26 ust. 10 ustawy z  26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2647).

Autor: Jolanta Kica
Słowa kluczowe:
PITugoda sądowa
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »