Przerwa powyżej 30 dni – czy pozbawia obywatela Ukrainy statusu ze specustawy

/appFiles/site_128/images/autor/FR2CZhieHfUGJj8.jpeg

Autor: Karolina Kołakowska

Dodano: 29 grudnia 2022

Pytanie: Czy przerwa powyżej 30 dni pozbawia obywatela Ukrainy statusu ze specustawy? Chciałabym zatrudnić obywatela Ukrainy na umowę o pracę. Posiada ona w paszporcie pieczątki wjazdu do Polski 14.02.2022 r. i wyjazd 23.06.2022 r. oraz ponowny wjazd do Polski po prawie sześciu miesiącach 11.12.2022 r. Posiadała nr Pesel wydany w 2021 roku. W dniu 13.12.2022 r. uzyskała " Zaświadczenie z rejestru Pesel " ze statusem cudzoziemca UKR Cudzoziemiec, któremu nadano nr PESEL w związku z konfliktem na terytorium Ukrainy. Czy przerwa powyżej 30 dni pozbawia ją uprawnień ze specustawy dotyczących zatrudnienia i zgłoszenia do Urzędu pracy?

Odpowiedź: Obywatel Ukrainy 24 lutego 2022 r. był już w Polsce, więc art. 2 ust. 1 nie miał wówczas do niego zastosowania, a w konsekwencji do jego wyjazdu nie miał też zastosowania art. 11 ust. 2 ustawy. Osoba ta musiała mieć w lutym 2022 r. inny tytuł do legalnego pobytu w Polsce niż specustawa – nie przyjechała do Polski w związku z wojną.

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przyznaje szereg uprawnień obywatelom Ukrainy. Można powiedzieć, że część z nich jest niezależna od daty przyjazdu do Polski, ale niektóre z nich są bezpośrednio powiązane z faktem, czy dana osoba wjechała do Polski przed, czy po 24 lutego 2022 r., gdy wybuchła wojna w Ukrainie.

Jednym z zasadniczych uprawnień, o których mowa w Ustawie (w art. 2 ust. 1) w przypadku osób, które przybyły legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. jest prawo do uznania ich pobytu na terytorium Polski za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r. W przypadku tej grupy osób nie ma potrzeby uzyskiwania wizy, czy zezwolenia na pobyt – ich pobyt jest uznawany za legalny z mocy samego prawa.

Zapamiętaj!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Nie jest to jednak uprawnienie przyznane „raz na zawsze”. Art. 11 ust. 2 Ustawy przewiduje bowiem, że wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnienia, o którym mowa w art. 2 ust. 1. Jeśli więc obywatel Ukrainy przybył do Polski legalnie w związku z wojną po 24 lutego 2022 r., a następnie wyjechał na ponad miesiąc, to traci pierwotnie uzyskane prawo do uznania jego pobytu za legalny na terenie Polski tylko na podstawie samych przepisów. W praktyce oznacza to, że aby ponownie przybywać w Polsce legalnie taka osoba musi mieć albo tytuł pobytowy wydany w „normalnym” trybie albo, jeśli znowu spełnione są warunki z art. 2 ust. 1 może ponownie uzyskać prawo z tego przepisu.

Oprócz osób, które przyjechały do Polski po 24 lutego, Ustawa reguluje też sytuację osób, które były tu wcześniej. Art. 42 ustawy przedłuża legalność ich pobytu, w zależności od tytułu, albo do końca bieżącego roku albo na okres 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

Zapamiętaj!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Podsumowując – w sytuacji opisanej w pytaniu, obywatel Ukrainy 24 lutego 2022 r. był już w Polsce, więc art. 2 ust. 1 nie miał wówczas do niego zastosowania, a w konsekwencji do jego wyjazdu nie miał też zastosowania art. 11 ust. 2 ustawy. Osoba ta musiała mieć w lutym 2022 r. inny tytuł do legalnego pobytu w Polsce niż specustawa – nie przyjechała do Polski w związku z wojną. Natomiast, jej kolejny przyjazd – 11 grudnia 2022 r. został już zrealizowany w oparciu o art. 2 ust. 1, co potwierdza nadanie tej osobie statusu UKR. Jej pobyt w Polsce jest legalny.

Podstawa prawna: 
  • art. 2 ust. 1, art. 4 ust. 1, art. 11 ust. 2 i art. 42 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r., poz. 583 ze zm.).
Autor: Karolina Kołakowska
Słowa kluczowe:
obywatel Ukrainy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »