Przeniesienie zleceniobiorcy do pracy w innym zakładzie pracy

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 27 maja 2022
Przeniesienie zleceniobiorcy do pracy w innym zakładzie pracy

Pytanie: Sprawa dotyczy przeniesienia pracowników do innego zakładu. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przechodzą zgodnie z art. 23[1] § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Co jednak ze zleceniobiorcami? Czy możliwe jest przeniesienie zleceniobiorcy do pracy w innym zakładzie? Czy pracodawca może zastosować przepisy kodeksu pracy do przejęcia osób, które z poprzednim właścicielem zawarły umowy cywilnoprawne?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Na jakiej podstawie przenieść pracownika do pracy w innym zakładzie?
  • Czy do pracy w innym zakładzie można przenieść zleceniobiorcę?
  • Co zrobić, aby zleceniobiorca rozpoczął pracę w innej firmie w drodze przeniesienia?

Odpowiedź: Nie. Przepis art. 231 Kodeksu pracy określa konsekwencje prawne przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę wyłącznie w zakresie stosunków pracy, a nie stosunków cywilnoprawnych.

Przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę - co z umowami pracowników?

Przepis art. 231 Kodeksu pracy stanowi, że W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest obowiązany:

  • zaproponować nowe warunki pracy i płacy (czas pracy, wynagrodzenia itp.) pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz
  • wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków.

W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie określa konsekwencje prawne przejścia zakładu na innego pracodawcę.

Ponadto, w terminie 2 miesięcy od od kiedy zakład pracy lub część zakładu została przeniesiona na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla osoby zatrudnionej skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Kodeks pracy dotyczy stosunków pracy, nie odnosi się do umowy zlecenia

Są to jednak konsekwencje wyłącznie w zakresie stosunków pracy (umów o pracę). Nie dotyczą więc stosunków cywilnoprawnych (np. umów zlecenia). Dotychczasowy pracodawca nie może żądać od osób wykonujących pracę na podstawie zlecenia, aby podjęli pracę w nowym, wyznaczonym przez pracodawcę, zakładzie. Decyzja o tym czy podejmie zlecenie w nowym miejscu należy wyłącznie do przyjmującego zlecenie.

Przeniesienie zleceniobiorcy do innego zakładu pracy nie jest możliwie

Nowy pracodawca nie nie może przejmować pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Jeżeli po przejęciu zakładu pracy chce, aby dotychczasowi zleceniobiorcy świadczyli pracę na jego rzecz, musi, powinien nawiązać z nimi nowe umowy. Ta sama zasada będzie miała zastosowanie w odniesieniu do osób zatrudnianych na podstawie umowy o dzieło.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!  

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Dlatego też, jeżeli w miejsce dotychczasowego zleceniodawcy ma pojawić się nowy zleceniodawca, to najprostszym sposobem osiągnięcia takiego skutku będzie rozwiązanie dotychczasowych umów zlecenia i nawiązanie w ich miejsce nowych umów, między nowymi stronami. Nie wystarczy samo pismo zawiadamiające.

Przeczytaj również:

Podstawa prawna: 
  • art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
  • art. 734-751 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.).
Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »