Przekazanie na potrzeby własne środków trwałych wykorzystywanych w likwidowanej działalności gospodarczej

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 1 marca 2023

Pytanie: W 2012 r. podatnik zakupił ciągnik rolniczy, rozsiewacz do nawozów oraz wóz asenizacyjny (maszyny wprowadzono do ewidencji środków trwałych i zamortyzowano w całości) do działalności gospodarczej (50% dotacji z agencji rynku rolnego). Oprócz działalności gospodarczej prowadzi gospodarstwo rolne opodatkowane VAT. W dniu 31 stycznia 2023 r. zlikwidowano działalność gospodarczą i ww. środki trwałe podatnik wycofał na potrzeby własne (w grudniu 2022r.). Gospodarstwo rolne nadal prowadzi i rozlicza podatek VAT. Czy wycofywanie środków trwałych jest właściwym postępowaniem, czy powinien na 31 grudnia 2022 r. sporządzić inwenturę i odprowadzić od tych środków podatek VAT?

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy osoba fizyczna postąpiła prawidłowo wycofując środki trwałe na potrzeby własne bez sporządzania spisu z natury.

Polecamy też:

Sprawdź, czy nabycie firmy w ramach dziedziczenia wymaga sporządzenia spisu z natury i korekty VAT

Jak rozliczać niedobory towarów w VAT i aspekcie kosztowym

Odpowiedź: W przedstawionej sytuacji osoba fizyczna postąpiła prawidłowo wycofując środki trwałe na potrzeby własne bez sporządzania spisu z natury.

Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają – w ramach tzw. spisu z natury (często nazywanego również remanentem likwidacyjnym) - niektóre towary pozostałe na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez podatnika będącego osobą fizyczną obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Dotyczy to towarów, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 14 ust. 4 ustawy o VAT).

W przedstawionej sytuacji osoba fizyczna nie zaprzestała wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nadal wykonuje takie czynności w ramach działalności rolniczej. W konsekwencji osoba ta nie jest obowiązana do sporządzenia i opodatkowania spisu z natury. Prowadzi to do wniosku, że w przedstawionej sytuacji osoba fizyczna postąpiła prawidłowo wycofując środki trwałe na potrzeby własne bez sporządzania spisu z natury.

Wskazać jednocześnie pragnę, że na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym między innymi przekazanie towarów na cele osobiste wspólników, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Powoduje to, że jeżeli przy nabyciu przekazanych na potrzeby własne osobie fizycznej, o której mowa, przysługiwało prawo do odliczenia, przekazanie to podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT jako nieodpłatna dostawa towarów. Oznaczałoby to konieczność zapłaty podatku VAT z tytułu przekazania tych środków trwałych na potrzeby własne rolnika.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »