Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez pracownika

/appFiles/site_128/images/autor/sCVKaA8XZqMigeN.jpeg

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 7 lipca 2022
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez pracownika

Pytanie: Pracownika zatrudniona na czas nieokreślony urodziła dziecko, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Oprócz zatrudnienia prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą. Czy w okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego pracownica nadal może prowadzić działalność gospodarczą? Jeżeli tak to na jakich warunkach i z jakim kodem ubezpieczenia.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy prowadzenie działalności gospodarczej wyklucza pobieranie zasiłku macierzyńskiego?
  • Jakie składki opłaca pracownica, która w trakcie urlopu macierzyńskiego prowadzi własną działalność gospodarczą?
  • Jaki jest kod ubezpieczenia dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność?

Odpowiedź: Ubezpieczona pracownica może pobierać zasiłek macierzyński z tytułu umowy o pracę jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą. Wykonywanie działalności nie jest podstawą do wstrzymania tego świadczenia.

Prowadzenie działalności gospodarczej a urlop macierzyński

Z zadanego pytania nie wynika, czy ubezpieczona przebywa na urlopie macierzyńskim tylko z tytułu umowy o pracy czy również pobiera zasiłek macierzyński z tytułu działalności. Jednak dla odpowiedzi na zadane pytanie nie ma to znaczenia, albowiem kobieta prowadząca działalność sama podejmuje decyzję, ile czasu chce przeznaczyć wyłącznie na opiekę nad dzieckiem i od kiedy połączyć nowe obowiązki rodzinne z prowadzeniem firmy.

Jeżeli ma ku temu warunki i chęć, może nie robić przerwy w funkcjonowaniu działalności gospodarczej, może ją prowadzić w pełnym zakresie.

Ubezpieczenie przedsiębiorcy pobierającego zasiłek macierzyński

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i pobierające zasiłek macierzyński są objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Zatem z działalności ciąży obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W związku z powyższym przedsiębiorca powinien być w ZUS zgłoszony wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Ewentualne wyrejestrowanie z ZUS – jaki druk złożyć do ZUS?

Jeśli pracownica była zgłoszona do ubezpieczeń społecznych, to po przyznaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego powinna dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA i zarejestrować się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA w tym samym terminie, w jakim nastąpiło wyrejestrowanie.

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może jednak przystąpić z tytułu prowadzonej działalności na czas przysługującego zasiłku macierzyńskiego do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego. W takiej sytuacji, przedsiębiorca przy rejestracji w ZUS korzysta z formularza ZUS ZUA.

Kod działalności zależy od rodzaju składek ZUS

Jeśli chodzi o kod prowadzenia działalności gospodarczej, to zależy od tego jakie składki opłaca przedsiębiorca, czy są to preferencyjne składki czy nie. Standardowym kodem tytułu ubezpieczenia przy dużym ZUS jest kod 05 10 00.

Podsumowując, prowadzenie działalności w trakcie macierzyńskiego jest zgodne z przepisami prawa, albowiem nie ma żadnego przepisu, który by zabraniał tego robić. Przedsiębiorca samodzielnie jednak decyduje, czy będzie prowadzić biznes w okresie przyznanego mu zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli nie chce zajmować się działalnością w tym okresie może zawiesić prowadzenie działalności.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 9 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 2022 poz. 1009)
Autor: Jakub Pioterek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »