Pracownik z cukrzycą – dodatkowe uprawnienia chorego

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 12 maja 2022
Pracownik z cukrzycą – dodatkowe uprawnienia chorego

Pytanie: Czy zatrudniając osobę chorą na cukrzycę pracodawca ma dodatkowe obowiązki, np. musi zapewnić pracownikowi dodatkową przerwę, zwolnienie od pracy na czas badań lekarskich, dodatkowe dni urlopu?

Z artykułu dowiesz się m.in.

  • Jakie warunku muszą zostać spełnione, aby pracownik z cukrzycą korzystał z dodatkowych uprawnień w pracy?
  • Czy cukrzyca uprawnia do dodatkowej przerwy albo zwolnienia od pracy na czas badań lekarskich?
  • Prawo do jakich przywilejów w pracy daje stwierdzenie niepełnosprawności?

Odpowiedź: Jeżeli pracownik chory na cukrzycę jest osobą z niepełnosprawnością, to ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy jest wliczany do czasu pracy. Pozostałe uprawnienia, takie jak zwolnienie od pracy czy dodatkowy urlop uzależnione są od stopnia niepełnosprawności. Jeżeli jednak pracownik z cukrzycą nie jest osobą z niepełnosprawnością, to nie korzysta z dodatkowych praw.

Dodatkowe uprawnienia pracownika z cukrzycą

Jeżeli pracownik z cukrzycą jest osobą, w odniesieniu do której orzeczono niepełnosprawność, to takiej osobie przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze określone w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.).

Zgodnie z art. 17 ww. ustawy, osoba z niepełnosprawnością ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Co ważne – nie ma znaczenia stopień niepełnosprawności.

Dodatkowy urlop i zwolnienie od pracy dla chorego z niepełnosprawnością

Przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują również dodatkowe uprawnienia dla osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Jak wskazuje art. 19 ust. 1 wspomnianej wcześniej ustawy, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Ponadto, zgodnie z art. 20 ust. 1 tej samej ustawy stanowi, że osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

  1. w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku,
  2. w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

O zakresie uprawnień pracownika decyduje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!  

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Diabetyk bez orzeczenia o niepełnosprawności – nie przysługują dodatkowe zwolnienia

Zatem jeśli pracownik chory na cukrzycę jest osobą z niepełnosprawnością, to ma prawo do tej dodatkowej przerwy. Jeżeli jednak nie orzeczono niepełnosprawności, to sam fakt chorowania na cukrzycę typu 1 nie daje dodatkowych praw. Podobnie jest zresztą w przypadku cukrzycy typu 2. Nie ma przepisów, które obligowałyby pracodawcę do zapewnienia szczególnych warunków pracy. ulg i uprawnień w związku z leczeniem cukrzycy.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 17 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.).
Autor: Maciej Karpiński Uzupełnienie: Marta Wysocka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »