Praca w domu bez porozumienia o telepracy i wykonywaniu pracy zdalnej

/appFiles/site_128/images/autor/FR2CZhieHfUGJj8.jpeg

Autor: Karolina Kołakowska

Dodano: 28 kwietnia 2022
Praca w domu bez porozumienia o telepracy i wykonywaniu pracy zdalnej

Pytanie: Jaką umowę powinien zawrzeć pracodawca z pracownikiem, którego miejscem pracy będzie jego miejsce zamieszkania. Przykład: siedziba pracodawcy to Warszawa, miejsce pracy to Radom? Czy umowa z tym pracownikiem powinna dotyczyć telepracy? Czy może być to umowa o pracę z oznaczeniem miejsca wykonywania pracy jako Radom?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy przepisy nakładają obowiązek powiązania miejsca pracy z siedzibą pracodawcy?
  • Czy w każda praca w miejscu zamieszkania jest telepracą?
  • W których przypadkach można wykonywać telepracę?

Odpowiedź: Nie ma przeszkód, aby w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy, wskazać miejsce zamieszkanie pracownika. Nie musi być to równoznaczne z wykonywaniem pracy w formie telepracy.

Miejsce pracy a siedziba pracodawcy

Przepisy nie nakładają na strony stosunku pracy obowiązku powiązania miejsca pracy z siedzibą pracodawcy, lokalizacją konkretnego zakładu czy oddziału pracodawcy. Miejscem pracy pracownika może być jego miejsce zamieszkania.

Kwestia ta została czytelnie wyjaśniona w wyroku Sądu Najwyższego z 1 kwietnia 1985 r. (sygn. akt. I PR 19/85):

należy odróżnić „miejsce pracy" pracownika od „siedziby zakładu pracy". Miejsce świadczenia pracy stanowi jeden z istotnych składników umowy o pracę, obustronnie uzgodniony (…).

Strony zawierające umowę o pracę mają dużą swobodę w określeniu miejsca pracy. Może być ono określone na stałe bądź jako miejsce ruchome, przy czym w tym ostatnim wypadku zmienność miejsca pracy może wynikać z samego charakteru (rodzaju) pełnionej pracy.

Ogólnie pod pojęciem miejsca pracy rozumie się bądź stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy.

Miejscem pracy, stosownie do woli umawiających się stron, może być siedziba zarządu zakładu pracy, siedziba zakładu pracy, jeżeli usytuowany jest on w innej miejscowości niż siedziba zarządu, siedziba oddziału zakładu, filii, jednostki terenowej itp., miejsce zamieszkania (stałego pobytu) pracownika, każde inne wybrane miejsce.

Zapamiętaj!

Tym samym nie ma przeszkód, aby jako miejsce pracy wskazać w umowie miejsce zamieszkania pracownika czy miejscowość, w której mieszka.

Nie zawsze wykonywanie pracy z domu to telepraca

To, czy w danym wypadku powinno być zawarte porozumienie ws. warunków świadczenia telepracy zależy od rodzaju pracy i tego, jak pracownik będzie rozliczał się z pracodawcą jej z efektów.

Sam fakt pracy poza siedzibą pracodawcy nie przesądza bowiem o telepracy. Może to na przykład być wykonywanie rękodzieła, które nie będzie odpowiadać warunkom telepracy.

Kiedy mamy do czynienia z telepracą? Kwestię tę regulują przepisy powszechnego prawa pracy. Zgodnie z art. 67[5] ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, telepraca polega na regularnym wykonywaniem pracy poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Telepraca a praca zdalna pracownika

W tym miejscu warto przypomnieć, że obecnie kodeks pracy nie posługuje się pojęciem pracy zdalnej. Możliwość świadczenia pracy w ten sposób została wprowadzona ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy: w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Umożliwienie lub zobowiązania pracownika do pracy z domu w rozumieniu tych przepisów odnosi się do wszystkich rodzajów pracy i nie wymaga stosowania telepracy.

Jeżeli pracownik pracuje regularnie poza zakładem pracy i przekazuje pracodawcy jej wyniki, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, to jest to praca wykonywana w warunkach telepracy. W takim przypadku uzgodnienia z pracownikiem powinny obejmować zagadnienia związane z organizacją telepracy.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 29 par. 1 pkt 2, art. 675 ustawy z 26 czerwca 1974 t. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320).
Autor: Karolina Kołakowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »