Polski Ład. Których umów dotyczy obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki?

/appFiles/site_128/images/autor/sCVKaA8XZqMigeN.jpeg

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 14 marca 2022
Polski Ład. Których umów dotyczy obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki?

Pytanie: Których umów dotyczy obniżenie składki zdrowotnej, zgodnie z zasadą, że jeżeli składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy, to składkę tę obniża się do wysokości zaliczki wyliczonej według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r.? Czy zasadę tę stosuje się tylko do osób z umową o pracę czy również do umowy zlecenia? Czy podwójne obliczenia trzeba dokonywać dla wszystkich osób wykonujących pracę, niezależnie od formy zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia?

Odpowiedź: Obniżenie wysokości składki zdrowotnej do wysokości zaliczki dotyczy wszystkich płatników wymienionych w art. 85 pkt 1–13 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nie ma określonej wysokości wynagrodzenia brutto, po przekroczeniu której należy dokonywać obliczeń na dwa sposoby.

Obniżenie składki zdrowotnej w świetle przepisów ustawy

Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawiera katalog płatników uprawnionych do obniżania składki do wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Obniżenie dotyczy płatników wymienionych w art. 85 pkt 1–13 ww. ustawy.

Obniżenie dotyczy m.in. o pracowników i zleceniobiorców. Co jednak istotne, w odniesieniu do zleceniobiorców nie można stosować obniżenia składki zdrowotnej w przypadku, gdy od przychodu zleceniobiorcy pobierany jest zryczałtowany podatek.

Obniżenie składki do kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych stosuje się na etapie obliczania wynagrodzenia w sytuacji, w której zaliczka na podatek dochodowy jest niższa niż obliczona składka zdrowotna. Nie ma znaczenia wysokość przychodu. Nie dotyczy to tych osób, które w wyniku ulgi nie zapłacą w ogóle podatku. Przykładowo – osób, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia.

Na czym polegają zmiany wprowadzone przez Polski Ład?

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują zmiany w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jednak nadal w przypadku, gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika, o którym mowa w art. 85 ust. 1–13 ustawy zdrowotnej, zgodnie z przepisami art. 79 i 81 ww. ustawy jest wyższa od kwoty zaliczki na podatek dochodowy, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości zaliczki podatkowej.

Wprowadzone zmiany polegają na tym,że kwotę tej zaliczki do celów obniżenia składki należy obliczyć zgodnie z przepisami ustawy z 16 lipca 1991 r.  o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2021 r.

Jednoczesne stosowanie starych i nowych zasad w praktyce

Powyższe wiąże się z tym, że przy obliczaniu wynagrodzenia za pracę trzeba zastosować stare i nowe zasady. Jeśli według starych zasad okaże się, że pracownikowi należy obniżyć składkę zdrowotną do wysokości zaliczki, to należy zastosować takie obniżenie.

Jeżeli składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona od przychodu zwolnionego z podatku będzie wyższa od kwoty zaliczki podatkowej, którą płatnik obliczyłby zgodnie z regułami obowiązującymi 31 grudnia 2021 r., gdyby przychód zatrudnionego nie był wyłączony z opodatkowania, to wówczas składkę należy obniżyć do wysokości tej zaliczki.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 83 ust. 1–3, art. 85 pkt 1–13 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1285).
Autor: Jakub Pioterek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »