Podwyżka wynagrodzeń dla pracowników – czy uwzględnić pracownicę na urlopie macierzyńskim

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 14 grudnia 2023
Pytanie:

W firmie przeprowadzamy proces podwyżkowy, związany z wydajnością i wynikami za ostatni rok. Mamy także pracownicę, która wraca z urlopu macierzyńskiego. Czy powinna być uwzględniona też w tym procesie, skoro jej grupy dotyczy ten proces? Czy nie musi zostać uwzględniona, skoro nie jesteśmy w stanie ocenić jej pracy za ten okres.

Odpowiedź:

Jeśli pracownicy mają otrzymać podwyżki na przyszłość, to nieobecność pracownicy w przeszłości nie powinna mieć wpływu na pozbawienie jej takiej podwyżki – należy kierować się w tym przypadku oceną ilości i jakości pracy pracownicy w okresach, w których ją świadczyła, i podwyżkę ustalić na adekwatnym do tej oceny poziomie.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Aby udzielić odpowiedzi, trzeba odwołać się do następujących przepisów Kodeksu pracy, dotyczących równości w zatrudnieniu.

Art. 183a. § 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. (...)

Art. 183b. § 1. Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu (...) uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1, którego skutkiem jest w szczególności:

(...)

2) niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,

(...)

- chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami. (...)

Art. 183c. § 1. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna.

§ 3. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, że jeśli chodziłoby o wypłacenie premii za osiągnięte wyniki/wydajność w okresie, w którym pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim, to nie ma uzasadnienia przyznanie jej takiej premii.

Jeśli natomiast pracownicy mają otrzymać podwyżki na przyszłość, to nieobecność pracownicy w przeszłości nie powinna mieć wpływu na pozbawienie jej takiej podwyżki – należy kierować się w tym przypadku oceną ilości i jakości pracy pracownicy w okresach, w których ją świadczyła, i podwyżkę ustalić na adekwatnym do tej oceny poziomie.

Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »