Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego – jakie miesiące przyjąć do jej obliczenia

/appFiles/site_128/images/autor/sCVKaA8XZqMigeN.jpeg

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 1 grudnia 2022

Pytanie: Pytanie dotyczy podstawy zasiłkowej osoby, która pracuje na podstawie umowy zlecenie. Ma ubezpieczenie chorobowe od ponad 12 miesięcy. Jest zatrudniony od 1 września 2021 r. Jak w podstawie chorobowej należałoby przyjąć miesiące, w której zleceniobiorca pracował krócej niż połowę miesiąca, ale zachował prawo do wynagrodzenia w stosunku do części miesiąca (zapis w umowie dotyczący zachowania wynagrodzenia w przypadku przerwy dotyczącej choroby za 24 dni w roku kalendarzowym proporcjonalnie do okresu świadczenia usługi zarządzania). Przykładowo – w miesiącu listopadzie 2021 r. zleceniobiorca miał zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2021 r. do 30 listopada 2021 r. 90 dniowy okres wyczekiwania skończył się 29 listopada. Zleceniobiorca otrzymał zasiłek za dzień 30 listopada, a wynagrodzenie wynikające z umowy za dni od 1 do 8 listopada. Za okres od 9 do 29 listopada nie otrzymał ani zasiłku ani wynagrodzenia. Inny przykład – w miesiącu styczniu 2021 r. miał zwolnienie lekarskie od 1 stycznia 2022 r. do 31 stycznia 2022 r. Otrzymał wynagrodzenia wynikające z umowy za 1 stycznia do 24 stycznia, a od 25 do 31 stycznia otrzymał zasiłek chorobowy. Czy miesiące, w których otrzymał wynagrodzenie za ponad połowę miesiąca należy przyjąć w podstawie zasiłkowej, mimo iż faktycznie nie wykonywał pracy, a jedynie otrzymał wynagrodzenie zgodnie z postanowieniami umowy?

Odpowiedź: Zarówno miesiąca stycznia 2021 r. oraz listopada 2021 r. nie należy przyjmować do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

W związku z powyższym zarówno w przykładzie A jak i w przykładzie B miesiące wymienione nie powinny zostać wliczone do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego, albowiem ubezpieczony w tych miesiącach wykonywał pracę przez mniej niż połowę miesiąca.

Moim zdaniem nie ma znaczenia, że za niektóre dni zgodnie z postanowieniami umowy zostało wu wypłacone wynagrodzenie, w tych przypadkach ważny jest fakt, że ubezpieczony wykonywał pracę przez mniej niż połowę miesiąca.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Ustalenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem ustala się na podstawie miesięcznego przychodu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się przychód uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu, którego przysługuje zasiłek. Za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uważa się także kolejne nieprzerwane okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu (np. kolejne umowy zlecenia zawarte z tym samym zleceniodawcą, kolejne okresy prowadzenia działalności pozarolniczej, kolejne okresy wykonywania współpracy) oraz okresy między którymi wystąpiła przerwa przypadająca na niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy.

Jeżeli w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku, przychód ubezpieczonego uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy lub działalności w okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywania ćwiczeń wojskowych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

  • wyłącza się przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę lub działalność przez mniej niż połowę miesiąca,
  • przyjmuje się faktyczny przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę lub działalność przez co najmniej połowę miesiąca.
Podstawa prawna: 
  • art. 48 oraz art. 50 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. 2022 r. poz. 1732).
Autor: Jakub Pioterek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »