Podatek VAT na sprzedaż zapiekanek – stawka VAT na gotowe posiłki i usługi gastronomiczne

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 25 kwietnia 2022
Podatek VAT na sprzedaż zapiekanek – stawka VAT na gotowe posiłki i usługi gastronomiczne

Pytanie: Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować sprzedaż zapiekanek? Wszystkie produkty do ich wytworzenia opodatkowane są aktualnie stawką 0%.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Do których towarów do 31 lipca 2022 r. stosować stawkę VAT 0%?
  • Kiedy gotowe posiłki będą opodatkowane stawką 8% a kiedy będzie to 0%?
  • Czym różni się dostawa towaru od świadczenia usługi?
  • Jak organy podatkowe rozróżniają się dania gotowe od sprzedaży posiłków na wynos?

Odpowiedź: Obecnie udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie nie jest możliwe. Wynika to z faktu, iż z dniem 1 lutego 2022 r. do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dodane zostały art. 146da-146dc. Przepisy te do 31 lipca 2022 r., obniżają stawki VAT stosowane dla dostaw jedenastu kategorii towarów.

To, jaki VAT zastosować w handlu zapiekankami uzależnione jest natomiast od tego, jak działalność została zakwalifikowana na gruncie PKWiU. Może być to bowiem 8% lub 0%.

Obniżenie podatku VAT na produkty spożywcze

Od 1 lutego 2022 r. obowiązują art. 146da-146dc dodane do ustawy z 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług. Przepisy te tymczasowo stawki VAT stosowane dla dostaw jedenastu kategorii towarów.

Przeczytaj również:

Do towarów tych należą między innymi produkty spożywcze wymienione w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, inne niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).

Dla tych towarów – dotychczas opodatkowanych podatkiem VAT według stawki 5% – stawka VAT została tymczasowo obniżona do 0%.

Obniżenie stawki VAT do 0% dotyczy wyłącznie dostaw towarów, a więc stosowanie stawek obniżonych nie dotyczy VAT w gastronomii w szerokim ujęciu.

Ustawodawca wyłączył bowiem z zakresu obniżenia przypadku, w których towary stanowią przedmiot czynności klasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).

Zapamiętaj!

Powyższe informacje są bardzo istotne w kontekście pytania o VAT na gotowe dania i posiłki.

Stawki VAT na gotowe posiłki uzależnione od rodzaju produktu

W konsekwencji odpowiedź na pytanie zależy od tego czy sprzedaż zapiekanek klasyfikowana jest jako:

  • usługi związane z wyżywieniem czy
  • sprzedaż produktów gotowych do spożycia po obróbce termicznej, pakowanych

Jeżeli mamy do czynienia z usługami związanymi z wyżywieniem (handel gorącymi zapiekankami w punkcie gastronomicznym), to zastosowanie ma stawka VAT w wysokości 8% (na podstawie art. 41 ust. 12f w zw. z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

W drugim przypadku, czyli gdy sprzedawany jest produkt paczkowany, wymagający samodzielnego przyrządzenia itp., mamy do czynienia z towarem wskazanym w poz. 12 załącznika nr 10 do ustawy o VAT (tj. towary o kodzie CN 19 obejmującym przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; pieczywa cukiernicze) są opodatkowane stawką 0% (na podstawie art. 146da ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Kiedy sprzedaż gotowych posiłków to towar, a kiedy usługa gastronomiczna?

Sprzedaż gotowych posiłków i dań może odbywać się w dwóch formach. Mogą być to bowiem:

sprzedaż dań przygotowanych do spożycia w sposób pośredni (zapakowane, zamrożone, wymagające obróbki termicznej)

świadczenie usług związanych z wyżywieniem (przygotowane i podane klientowi w sposób umożliwiający natychmiastowe spożycie w niezmienionej formie).

Od tego, z którym rodzajem sprzedaży mamy do czynienia, zależy stawka podatku. Dostawa gotowych zapiekanek wymagających np. rozmrożenia będzie opodatkowana inaczej niż usługa restauracyjne polegająca na dostarczeniu gorącego, gotowego do spożycia posiłku.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 41 ust. 12f w zw. z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 oraz art. 146da ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 685 z późn. zm.
Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »