Paragon fiskalny bez NIP nabywcy a zaliczenie wydatku do kosztów podatkowych

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 5 kwietnia 2022
Paragon fiskalny bez NIP nabywcy a zaliczenie wydatku do kosztów podatkowych

Pytanie: Czy do kosztów podatkowych można zaliczyć wydatki poniesione na zakup, który jest udokumentowani paragonem fiskalnym bez nr NIP nabywcy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym są koszty uzyskania przychodów?
  • Które wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
  • Czy zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków udokumentowanych paragonem bez NIP jest możliwe?

Odpowiedź: Niestety, w kwestii tej nie jest możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. Obecnie można bowiem spotkać się z odmiennymi stanowiskami zajmowanymi przez organy. Bezpieczniej jest zrezygnować z zaliczania do kosztów wydatków udokumentowanych paragonami, na których nie widnieje numer NIP nabywcy.

Paragon bez NIP nabywcy a zaliczenie wydatku do kosztów podatkowych – różne stanowiska organów

Organy podatkowe nie zajmują jednolitego stanowiska w sprawie zaliczania do kosztów wydatków, które dokumentuje paragon bez nr NIP nabywcy. Należy zaznaczyć, że każda interpretacja dotyczy konkretnego, indywidualnego stanu faktycznego.

Istnieją wyjaśnienia organów dopuszczające taką możliwość – np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 lipca 2012 r. (sygn. IPPB3/423-241/12-4/GJ). Wskazano, że wydatki udokumentowane paragonem mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, z tym jednak zastrzeżeniem, że ocena, czy w określonej sytuacji znajduje uzasadnienie udokumentowanie wydatku określonym dowodem może być dokonana przez organ podatkowy jedynie podczas postępowania dowodowego.

Można jednak spotkać również stanowiska odmawiające tej możliwości – np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 maja 2016 r. (sygn. IBPB-1-2/4510-106/16/KP). W interpretacji tej wskazano, że jeżeli poniesione wydatki udokumentowane będą paragonami, na których nie będzie wskazany nabywca towaru lub usługi, to nie będzie można wykazać, kto poniósł wydatek, że jest on związany konkretną działalnością gospodarczą. Paragon bez nr NIP nabywcy nie pozwala wykazać, że wydatek ten nie stanowi np. osobistych wydatków pracowników lub innych osób fizycznych.

Czym są koszty uzyskania przychodów?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 15 ust. 1 ustawy 15 lutego 1992 r. o CIT).

Zaliczenie do kosztów wymaga odpowiedniego udokumentowania

Należy zauważyć, że do kosztów mogą być zaliczone wyłącznie wydatki prawidłowo udokumentowane przez podatników. Potwierdza to wyrok NSA wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 listopada 2003 r. – sygn. SA/Sz 1387/02).

Lepiej uwzględniać tylko paragon fiskalny z NIP

W związku z powyższym, zdecydowanie bezpieczniejsza jest rezygnacja z zaliczania do podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatków udokumentowanych paragonami bez NIP nabywcy. Dotyczy to również dokumentowania wydatków paragonami z NIP na kwoty przekraczające 450 zł lub równowartość 100 euro. Trzeba bowiem pamiętać, że paragony takie nie stanowią tzw. faktur uproszczonych.

Podjęcie decyzji o rozpoznawaniu kosztów uzyskania przychodów na podstawie paragonów bez NIP nabywcy obarczone jest znacznym ryzykiem podatkowym.

Przeczytaj również:

Podstawa prawna: 
  • art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021, poz. 1800 z późn. zm.).

Orzecznictwo i stanowiska organów:

  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 listopada 2003 r. (sygn. SA/Sz 1387/02)
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 lipca 2012 r. (sygn. IPPB3/423-241/12-4/GJ)
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 maja 2016 r. (sygn. IBPB-1-2/4510-106/16/KP)
Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »