Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika przesłane pocztą – czy jest skuteczne

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 18 lipca 2023

Pytanie: Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika zostało przesłane pocztą, odbiór pisma został potwierdzony, ale nie widnieje na nim podpis adresata tylko innej osoby (w tym przypadku jego mamy). Czy doręczenie jest skuteczne?

Odpowiedź: Pismo odebrane przez dorosłego domownika może zostać uznane za skutecznie doręczone.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne) m.in. w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.  

Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno zostać przygotowane w formie pisemnej i doręczone pracownikowi. W oświadczeniu należy wskazać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy oraz zawrzeć pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Nie ma przeszkód, aby oświadczenie pracodawcy zostało przesłane pracownikowi za pośrednictwem poczty. W takim przypadku datą rozwiązania stosunku pracy będzie data, z jaką pismo pracodawcy dotrze do pracownika w taki sposób, że będzie on mógł zapoznać się z jego treścią, czyli data doręczenia pisma wskazana na zwrotnym potwierdzeniu odbioru.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Przesyłkę pocztową doręcza się adresatowi pod adresem wskazanym na przesyłce. Przesyłka pocztowa może być także wydana ze skutkiem doręczenia osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył w placówce pocztowej zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej.

Zgodnie z powyższym w przypadku nieobecności pracownika przesyłkę może odebrać osoba pełnoletnia zamieszkała razem z pracownikiem (np. małżonek lub inny członek rodziny). Jeżeli więc na zwrotnym potwierdzeniu odbioru znajduje się podpis osoby, która odebrała przesyłkę adresowaną do pracownika, to można uznać, że oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę zostało skutecznie doręczone.

Podstawa prawna: 
  • art. 30 § 3-5, 52 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510),
  • art. 37 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy z 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (Dz.U. z 2022 r. poz. 896).
Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »