Odprawa emerytalna wlicza się do limitu wynagrodzenia pracującego seniora

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 8 marca 2022
Odprawa emerytalna wlicza się do limitu wynagrodzenia pracującego seniora

Pytanie: Pracownik, który nabył prawo do emerytury korzysta obecnie z tzw. ulgi dla seniorów. Pracownik ten poinformował pracodawcę, że w maju tego roku zamierza rozwiązać umowę o pracę i przejść na emeryturę. Z tego tytułu będzie przysługiwała mu odprawa emerytalna. Czy kwota tej odprawy powinna zostać zwolniona z podatku tak, jak wynagrodzenie?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy odprawa emerytalna jest wliczana do przychodów ze stosunku pracy?
  • Co wlicza się do przychodów ze stosunku pracy?
  • Czy odprawa emerytalna także korzysta z ulgi dla pracujących seniorów?

Odpowiedź: Tak. Odprawa emerytalna wypłacona osobie uprawnionej do emerytury jest zaliczana do przychodów osiągniętych ze stosunku pracy, tym samym jest objęta zwolnieniem od podatku.

Przychody ze stosunku pracy to nie tylko comiesięczna wypłata

Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

  • wynagrodzenia zasadnicze,
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki,
  • nagrody,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
  • świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
  • wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W związku z powyższym, wartość odprawy emerytalnej może zostać uwzględniona w limicie zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów osiąganych ze stosunku pracy przez seniora, który pracując, nie pobiera emerytury, renty rodzinnej albo uposażenia mundurowego czy sędziowskiego.

Zerowy PIT dla seniora, jeżeli nabył prawo do emerytury, lecz z niej nie korzysta

Wolne od podatku dochodowego są m.in. przychody ze stosunku pracy otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60 lub 65 roku życia (w zależności od płci), do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85528 zł. Warunkiem zwolnienia od podatku jest to, aby podatnik podlegał z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym oraz mimo nabycia uprawnienia, nie otrzymywał emerytury lub innego równoważnego świadczenia (art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT).

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
Autor: Jolanta Kica
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »