Odprawa emerytalna w sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia 5 pracowników

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 3 października 2023
Pytanie:

Zatrudniam 5 pracowników. Jeden pracownik z dniem 31.10.2023 r. przechodzi na emeryturę. Czy należy się mu odprawa emerytalna?

Odpowiedź:

Pracownikowi, którego umowa o pracę rozwiązuje się w związku z przejściem na emeryturę przysługuje odprawa emerytalna.

Zgodnie z art. 921 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

W przypadku zatem, gdy pracownik odchodzi z pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, pracodawca powinien mu wypłacić z tego tytułu specjalną odprawę (nawet, jeśli pracownik nie wnioskował o jej wypłatę) w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. W przeciwieństwie do tzw. odprawy ekonomicznej (z ustawy o zwolnieniach grupowych), obowiązek wypłaty odprawy emerytalno-rentowej nie zależy od liczby osób zatrudnionych.

Aby pracownik mógł uzyskać odprawę emerytalno-rentową:

  • musi spełniać warunki do przejścia na rentę lub emeryturę, określone przede wszystkim w ustawie o emeryturach i rentach z FUS,
  • musi zostać rozwiązana umowa o pracę oraz musi istnieć związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę lub rentę.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Gdy pracownik pobiera emeryturę/rentę i nadal pracuje (nie rozwiązuje stosunku pracy w celu przejścia na emeryturę), odprawa mu się nie należy, gdyż nie doszło do ustania stosunku pracy. Jednakże skorzystanie przez niego z uprawnień emerytalnych w czasie trwania zatrudnienia nie pozbawia go prawa do odprawy emerytalnej w chwili, gdy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy (np. wyrok SN z 13 kwietnia 1999 r., sygn. akt I PKN 654/98, OSNAPiUS 2000 nr 13, poz. 502, wyrok z 8 grudnia 2015 r., sygn. akt I PK 345/14, wyrok z  8 września 2015 r., sygn. akt I PK 297/14).

Odprawa emerytalno-rentowa jest świadczeniem jednorazowym, co oznacza że pracownik, który już raz otrzymał takie świadczenie, nie może ponownie nabyć do niego prawa.

Autor: Leszek Skupski  
Słowa kluczowe:
odprawa emerytalna
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »