Odliczenie VAT z faktury wykupu z leasingu samochodu, który bezpośrednio po wykupie jest sprzedawany

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 października 2023

Pytanie: Spółka cywilna wykupiła z leasingu operacyjnego samochód osobowy (odliczano 50% VAT), następnie zaraz po wykupie sprzedała ten samochód firmie. Czy w tym przypadku przysługuje odliczenie 100% VAT od faktury zakupu z leasingu tego auta? W trakcie leasingu auta nie przysługiwało odliczenie 100% VAT, nie składano VAT-26, firma nie prowadzi działalności związanej z handlem samochodami, wykupione auto od razu było sprzedane po wykupie, wiec stanowiło towar handlowy w dniu sprzedaży.

 

Odpowiedź: Spółka może odliczyć cały VAT z faktury zakupu samochodu.

 

 

Z punktu widzenia dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych (w tym z tytułu wydatków dotyczących importu pojazdów samochodowych) pojazdy te dzielą sią na:

1)     pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,

2)     pozostałe pojazdy samochodowe; pojazdy należące do tej grupy uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT); pojazdy należące do tej grupy należy co do zasady zgłaszać naczelnikom urzędu skarbowego składając informacje VAT-26 (zob. art. 86a ust. 12 ustawy o VAT), co de facto stanowi warunek dokonywania odliczeń w pełnej wysokości).

Samochody osobowe należą do drugiej z wymienionych grup, a jednocześnie z treści pytania nie wynika, aby odsprzedaż pojazdów samochodowych stanowiła przedmiot działalności wskazanej spółki cywilnej (nie ma zatem zastosowania art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT). W konsekwencji jeżeli nie są spełnione trzy wskazane powyżej warunki dotyczące pozostałych pojazdów samochodowych, kwota podatku naliczonego z tytułu zakupu przedmiotowego samochodu jest ograniczona do 50%.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

 

Uważam w związku z tym, że w „zwykły” sposób wskazanej spółce cywilnej przysługuje prawo do odliczenia jedynie połowy kwoty VAT z faktury wykupu samochodu z leasingu (ze względu na brzmienie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Jednakże pozostałą część tego podatku spółka cywilna – ze względu na sprzedaż w miesiącu zakupu – jest uprawniona do odliczenia w drodze korekty dokonywanej zgodnie z art. 90b ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 90b ust. 4 ustawy o VAT (w tym celu kwotę korekty spółka powinna wykazać w polu K_45 części ewidencyjnej oraz uwzględnić w polu P_45 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT przesyłanego za miesiąc wykupu i sprzedaży przedmiotowego samochodu). W efekcie spółka może odliczyć cały VAT z faktury zakupu samochodu.

 

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »