Odliczanie VAT z tytułu wynajmu podnajmowanego samochodu osobowego

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 stycznia 2023

Pytanie: Obecnie wynajmuję samochód osobowy o wartości netto poniżej 150.000 zł (jestem vatowcem). Z otrzymywanych faktur rozliczam 50% VAT i 100% kosztów od części „wynajmu” i 75% od części serwisowej. Zamierzam ten samochód wynająć mężowi, który prowadzi odrębną działalność gospodarczą, za taką samą kwotę, jaka wynika z mojej faktury najmu. Proszę o podpowiedź czy: mogę w takiej sytuacji odliczyć 100% VAT i uznać 100% kosztów od otrzymanej faktury i czy muszę złożyć do US VAT-26 (nie zajmuję się wynajmem samochodów) i prowadzić kilometrówkę?

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy można odliczać pełny VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z podnajmowanym mężowi samochodem osobowym, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu tego samochodu.

Czytaj też:

Odpowiedź: W przedstawionej sytuacji może Pani dokonywać pełnych odliczeń z faktur dokumentujących wydatki związane z podnajmowanym mężowi samochodem osobowym, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu tego samochodu, a w konsekwencji bez zgłoszenia go za pomocą informacji VAT-26. Jedynym tego warunkiem jest to, aby przedmiotowy samochód osobowy został przeznaczony wyłącznie do podnajmu.

100% odliczenie VAT

Z punktu widzenia dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych (w tym od zakupów paliwa, części oraz materiałów eksploatacyjnych) pojazdy te dzielą sią na:

1)     pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,

2)     pozostałe pojazdy samochodowe; pojazdy należące do tej grupy uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT); pojazdy należące do tej grupy należy co do zasady zgłaszać naczelnikom urzędu skarbowego składając informacje VAT-26 (zob. art. 86a ust. 12 ustawy o VAT), co w istocie stanowi dodatkowy warunek dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących tych samochodów.

Nie zawsze jednak prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów (a w konsekwencji zgłaszanie ich naczelnikom za pomocą informacji VAT-26) jest warunkiem dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących pojazdów należących do drugiej z wymienionych grup. Jak bowiem stanowi art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do:

-       odprzedaży,

-       sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,

-       oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze

- jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Nie jest przy tym jasne jak należy rozumieć warunek, aby – w przypadku samochodów wynajmowanych przez podatników – oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowiło przedmiot działalności podatnika. W mojej ocenie w przypadku samochodów przeznaczonych wyłącznie do wynajmu/podnajmu warunek ten jest spełniony zawsze, a w konsekwencji uważam, że oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika również w przypadku podatników, u których wyłącznie do wynajmu/podnajmu przeznaczony jest jeden tylko samochód.

Stanowisko organów podatkowych

Takie też wydaje się być stanowisko reprezentowane przez organy podatkowe, gdyż w udzielanych wyjaśnieniach dopuszczają dokonywanie pełnych odliczeń – bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu – w przypadkach, gdy podatnicy wynajmują jeden tylko samochód. Tytułem przykładu wskazać można interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 listopada 2015 r. (nr IPTPP3/4512-374/15-4/ALN), interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 lutego 2015 r. (nr ILPP1/443-998/14-5/AS) czy interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 marca 2021 r. (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.608.2020.2.AS).

Jak czytamy w drugiej z tych interpretacji, „(…) w przypadku, gdy samochód osobowy przeznaczony jest wyłącznie na wynajem/dzierżawę, to podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu”.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »