Obowiązek skorzystania z 14 dni wypoczynku a za mało dni urlopu wypoczynkowego

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 2 września 2022
Obowiązek skorzystania z 14 dni wypoczynku a za mało dni urlopu wypoczynkowego

Jak należy interpretować przepis art. 162 Kodeksu pracy dotyczący obowiązku, by co najmniej jedna część wypoczynku nie trwała krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych, w odniesieniu do pracowników zatrudnianych w trakcie roku? Czy przepis ten nie ma do nich zastosowania? A może należy udzielić im dodatkowego urlopu, aby spełnić wymóg?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Na jakiej podstawie można podzielić urlop wypoczynkowy na części?
  • Czy obowiązek skorzystania z co najmniej 14 dni nieprzerwanego wypoczynku dotyczy wszystkich pracowników?
  • Kiedy pracownik nie musi wykorzystać 14 dni nieprzerwanego wypoczynku?
  • Czy 14 dni, o których mowa w art. 162 Kodeksu pracy dotyczy dni kalendarzowych czy dni, w których pracownik powinien świadczyć pracę?

Odpowiedź: Zasady wskazanej w art. 162 ustawy z 26 czerwca 1982 r. Karta Nauczyciela nie stosuje się do osoby, która nie ma wystarczającej ilości dni urlopu do udzielenia 14-dniowego wypoczynku.

Dzielenie urlopu na części a obowiązek skorzystania z 14 dni wypoczynku

Art. 162 ustawy z 26 czerwca 1982 r. Kodeks pracy, e na wniosek pracownika urlop wypoczynkowy może zostać podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Zapamiętaj!

Powyższy przepis wprowadza wyjątek od zasady nieprzerwanego, corocznego urlopu wypoczynkowego, przewidzianej w art. 152 Kodeksu pracy.

Dwutygodniowy urlop – tylko na wniosek pracownika

Możliwość podziału urlopu na części została ograniczona przez ustawodawcę jednym warunkiem – co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części.

Wnioskując o podział urlopu na części pracownik powinien zatem zadbać o to, aby co najmniej jedna część wypoczynku objęła 14 kolejnych dni kalendarzowych, wliczając w to niedziele, święta i dni wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego dnia pracy.

Jeżeli pracownik nie dysponuje odpowiednią liczbą dni urlopu, nie musi korzystać z 14 dniowego wypoczynku

Istnieją jednak przypadki, w których wykorzystanie 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku nie jest możliwe. Tak będzie np. gdy:

  • osoba podejmuje w danym roku pierwszą w życiu pracę (nabywa prawo do urlopu na zasadach tzw. pierwszego urlopu, tj. „z dołu” po przepracowaniu miesiąca),
  • pracownik rozpoczyna lub kończy pracę w danej firmie w trakcie roku kalendarzowego i nie posiada wystarczającej ilości urlopu do wykorzystania 14 dni wypoczynku.

14 dni wolnych od pracy, a nie 14 dni urlopu wypoczynkowego

Warto wyjaśnić również, że 14 dni nieprzerwanego wypoczynku nie oznacza, że pracownik musi wykorzystać jednorazowo 14 dni urlopu wypoczynkowego. W przepisie art. 162 Kodeksu pracy nie ma bowiem mowy o konieczności wykorzystania 14 dni urlopu. To oznacza, że można zaplanować urlop w taki sposób, urlop przypadał na dwa tygodnie, w których 10 dni będzie urlopem, zaś 4 dni to weekendy. W trakcie 14 dniowego wypoczynku może wypadać również święto w dniu roboczym – wtedy pracownik wykorzysta 9 dni urlopu, 4 dni obejmą weekend a 1 dzień – dzień wolny od pracy.

Przeczytaj również:



Autor: Leszek Skupski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »