Niezamortyzowana wartość zlikwidowanego środka trwałego – czy można zaliczyć do kosztów podatkowych

Autor: Styczyński Rafał

Dodano: 30 listopada 2022

Pytanie: Posiadaliśmy składowisko odpadów komunalnych, dla którego w roku 2012 stosowaliśmy stawki amortyzacji bilansowej. Różnica wynikająca z odpisów amortyzacji bilansowej, a amortyzacji podatkowej była zakwalifikowana jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów W dniu 9 listopada 2022 r. otrzymaliśmy zawiadomienie od starosty, o zmianie działki z terenów przemysłowych na nieużytki, w związku z tym na koniec listopada 2022 roku, składowisko - budowla została zlikwidowana. Czy w momencie likwidacji składowiska, spółka może zakwalifikować różnicę amortyzacji, niestanowiącej kosztów uzyskania przychodów, jako koszt podatkowy, ponieważ środek trwały (składowisko) utracił przydatność gospodarczą?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie wydatki są wyłączone z kosztów podatkowych;
  • Czy niezamortyzowaną wartość zlikwidowanego środka trwałego można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Odpowiedź: Moim zdaniem odpisy amortyzacyjne w przypadku likwidacji inwestycji mogą stanowić koszt.

Wydatki wyłączone z kosztów podatkowych

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 5  ustawy o CIT nie uważa się jednak za koszty uzyskania przychodów  strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

Czytaj też:

Ponadto nie uważa się za koszt strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności.

Niezamortyzowana wartość zlikwidowanego środka trwałego

Niezamortyzowana wartość zlikwidowanego środka trwałego stanowić będzie koszt uzyskania przychodu, jeżeli jego likwidacja nie była skutkiem utraty przydatności gospodarczej w wyniku zmiany rodzaju działalności.

W przypadku ustalania straty pod uwagę należy wziąć całość odpisów, również tych, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Mając na uwadze powyższe, o ile nie zachodzą wskazane powyżej przesłanki, niezamortyzowana część będzie stanowiła koszt.

Stanowisko skarbówki

Stanowisko takie potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w piśmie z 21 marca 2022 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.118.2022.1.PS, w którym możemy przeczytać:

„(…)nie są kosztem podatkowym odpisy amortyzacyjne w części ustalonej od wartości środka trwałego, która np. została odliczona od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie albo (art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy). Jednakże wartość odpisów amortyzacyjnych, także tych niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, należy uwzględniać podczas ustalania dochodu ze sprzedaży środka trwałego.

Co do zasady dochód ze sprzedaży oblicza się więc jako różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia a wydatkami na nabycie zbywanych składników majątku, pomniejszonymi o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych, bez względu na to, czy odpisy zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Inaczej mówiąc, przy sprzedaży środka trwałego kosztem uzyskania przychodu jest różnica między wartością początkową środka trwałego, a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Na sumę odpisów amortyzacyjnych, o której mowa wyżej, składają się zarówno odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jak również odpisy amortyzacyjne niestanowiące kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 23 ust. 1 tej ustawy (…)”.

Autor: Rafał Styczyński doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »