Nabywca na fakturze eksportowej – jak podać prawidłowo

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 18 września 2023

Pytanie: Czy są jakieś przeciwwskazania, żeby wystawić fakturę eksportową na firmę z Malezji, która jest płatnikiem, ale wykazać na fakturze również faktycznego odbiorcę towaru, którym jest firma z Ukrainy? Oczywiście w dokumentach celnych przy odprawie jest wskazany faktyczny odbiorca towaru.

 

Odpowiedź: Wymagane elementy faktur określają przepisy art. 106e ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że obowiązkowym elementem faktury jest między innymi wskazanie imienia i nazwiska lub nazwy oraz adresu nabywcy towarów lub usług (zob. art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

W świetle powyższego odpowiedź na pytanie zależy od tego, kto w przedstawionej sytuacji jest nabywcą towarów, a więc podmiotem, na którego rzecz dokonujecie Państwo dostawy towarów. Jeżeli nabywcą tym jest:

1)     firma z Malezji, to właśnie ta firma powinna być wskazana jako nabywca na wystawianej przez Państwa fakturze; przy czym nie ma przeszkód, aby w treści tej faktury (najlepiej w adnotacjach) dodatkowo wskazane zostały dane odbiorcy towaru, tj. firmy z Ukrainy,

2)     firma z Ukrainy, to właśnie ta firma powinna być wskazana jako nabywca na wystawianej przez Państwa fakturze (mimo, że faktura jest opłacana przez firmę z Malezji); w takim przypadku bezzasadne będzie dodatkowo wskazywanie na fakturze tej firmy jako odbiorcy towarów.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Czym jest eksport towarów

Na marginesie przypomnieć należy, że eksportem towarów jest - jak stanowi art. 2 pkt 8 ustawy o VAT – dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz (tzw. eksport bezpośredni) albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (tzw. eksport pośredni), jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony właściwy organ celny określony w przepisach celnych. W świetle powyższego dokonywana we wskazanej sytuacji dostawa towarów stanowi:

1)     eksport bezpośredni – jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest dokonywany przez Państwa firmę lub na rzecz Państwa firmy,

2)     eksport pośredni - jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest dokonywany przez nabywcę (tj. przez firmę malezyjską w przypadku pierwszego scenariusza lub przez firmę ukraińską w przypadku drugiego scenariusza) lub na rzecz nabywcy

Polecamy też:

Powoduje to, że w pierwszej ze wskazanych sytuacji może nie stanowić eksportu towarów (a w konsekwencji być opodatkowana podatkiem VAT jako dostawa krajowa, zapewne według stawki 23%). Jest tak, jeżeli podmiotem wywożącym towary poza terytorium Unii Europejskiej jest firma ukraińska (niebędąca w przypadku tego scenariusza nabywcą towarów od Państwa), a w konsekwencji dokonywana przez Państwa dostawa towarów nie stanowi ani eksportu bezpośredniego, ani eksportu pośredniego.

Autor: Tomasz Krywan
Słowa kluczowe:
eksportfakturanabywca
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »