Nabycie od zagranicznego podatnika samochodu znajdującego się na terytorium kraju – skutki w VAT

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 19 kwietnia 2023

Pytanie: Proszę o udzielenie wyjaśnienia, jak pod względem VAT poprawnie należy rozliczyć zakup używanego samochodu ciężarowego (specjalistyczny) od podatnika z Hiszpanii (spółka „matka”). Pojazd ten przekroczył granicę naszego cztery lata temu, tutaj został zarejestrowany i był użytkowany w ramach umowy najmu (faktury z tytułu najmu) do chwili obecnej. Aktualnie doszło do zakupu, podatnik z UE wystawił nam fakturę sprzedaży pojazdu bez kwoty VAT. Czy w omówionej sytuacji rozpoznajemy WNT i składamy VAT-23. Jeżeli nie, to w jaki inny sposób należy dokonać rozliczenia i prezentacji VAT w deklaracji VAT-7.

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak rozliczyć VAT w przypadku zakupu w Polsce samochodu od podatnika z UE

Polecamy też:

Wydatki związane z leasingowanym samochodem a koszty podatkowe

Import usługi naprawy samochodu a wartość wyszczególnionych na fakturze części zamiennych

Odpowiedź: Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). 

Kiedy dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Aby doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów konieczne jest co do zasady aby:

1)     doszło do nabycia prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy o VAT), oraz

2)     nabywcą towarów był podatnik, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, lub nabywcą towarów jest osoba prawna niebędąca podatnikiem,

3)     dokonujący dostawy jest podatnikiem,

4)     nie miało zastosowania żadne z określonych przepisami art. 10 ustawy o VAT wyłączeń występowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Jak widać, kluczowe z punktu widzenia wystąpienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest, aby w wyniku dokonanej dostaw doszło do wysyłki lub transportu towarów między państwami członkowskimi. Warunek ten nie jest w przedstawionej sytuacji spełniony, gdyż w momencie nabycia przez Państwa przedmiotowego samochodu znajdował się on już w Polsce.

Z tego względu nabycie przedmiotowego samochodu nie stanowi dla Państwa wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (w związku z tym między innymi nie macie Państwo obowiązku składania informacji VAT-23).

Polecamy też:

Mimo to z tytułu tego zakupu możecie być Państwo (i zapewne jesteście) obowiązani do rozliczenia VAT w Polsce z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Jest tak, jeżeli hiszpańska spółka-matka (nieposiadająca – jak zakładam – stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski) nie jest w Polsce zarejestrowana jako podatnik VAT (rejestracja VAT zagranicznego podatnika w Polsce jest bowiem najczęściej okolicznością wyłączającą stosowanie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT – zob. art. 17 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o VAT). W takim przypadku przedmiotowy zakup samochodu ciężarowego należy wykazać w polach K_31 i K_32 części ewidencyjnej oraz uwzględnić w polach P_31 i P_32 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Skutki dla podatnika

Wskazać jednocześnie pragnę, że jeżeli w przedstawionej sytuacji jesteście Państwo obowiązani do rozliczenia VAT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, podatek należny stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy o VAT).

Kwota ta może zostać przez Państwa odliczona na zasadach ogólnych, tj. poprzez wykazanie przedmiotowego zakupu w polach K_40 i K_41 albo K_42 i K_43 części ewidencyjnej oraz uwzględnienie go w polach P_40 i P_41 albo P_42 i P_43 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »