Moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawach towarów sprzedawanych wysyłkowo

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 29 grudnia 2022

Pytanie: Firma jest podatnikiem podatku VAT. Sprzedajemy towar wysyłkowo. W transakcjach krajowych w przypadku wysyłki z naszego magazynu przez firmę kurierską datą sprzedaży (moment powstania obowiązku podatkowego) jest data odebrania przesyłki przez kuriera. Mam dylemat i wątpliwość, jak to wygląda w sytuacji, kiedy towar, który zakupiliśmy wysyłany jest z magazynu naszego zagranicznego dostawcy bezpośrednio do kupującego. Kiedy w takiej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy? Wskazując datę sprzedaży powinnam wskazać datę dostarczenia do kupującego, czy jednak datę odebrania przesyłki przez kuriera z magazynu producenta ? Są to transakcje na terenie UE, na fakturach zakupu zapis dot. warunków dostawy to EX-WORKS.

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • kiedy dochodzi do dokonania dostawy towarów, jeżeli towar jest do nabywcy wysyłany przez zewnętrznego przewoźnika;
  • kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT, jeżeli w przedstawionej sytuacji towary są przez zagranicznego dostawcę wysyłane przez zewnętrznego przewoźnika.

Czytaj też:

Odpowiedź: Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw towarów powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), a jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty - z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (zob. art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).

Towar wysyłany przez zewnętrznego przewoźnika

Istnieją przy tym wątpliwości, kiedy dochodzi do dokonania dostawy towarów, jeżeli towar jest do nabywcy wysyłany przez zewnętrznego przewoźnika. Z orzecznictwa sądów administracyjnych (zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego 11 marca 2016 r. – sygn. I FSK 1612/14 czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 18 września 2018 r. – sygn. I SA/Bd 463/18) oraz wyjaśnień organów podatkowych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 października 2015 r. – sygn. IPPP3/4512-733/15-2/KT czy interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 lipca 2017 r. – sygn. 0114-KDIP4.4012.295.2017.1.KR i z dnia 16 kwietnia 2018 r. – sygn. 0115-KDIT1-1.4012.108.2018.1.KM) wynika, że następuje to co do zasady z chwilą wydania towarów przewoźnikowi.

Polecamy też:

W mojej ocenie podobnie rzecz się ma, jeżeli towar jest wydawany przewoźnikowi przez kontrahenta sprzedawcy. Uważam zatem, że jeżeli w przedstawionej sytuacji towary są przez zagranicznego dostawcę wysyłane przez zewnętrznego przewoźnika, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów przez zagranicznego dostawcę przewoźnikowi. Natomiast w przypadku wysyłki towarów przez zagranicznego dostawcę własnym transportem tego dostawcy, obowiązek podatkowy powstaje moim zdaniem z chwilą dostarczenia towarów kupującemu.

Niestety, nie są mi znane żadne wyjaśnienia organów podatkowych w tej kwestii. W konsekwencji nie jestem w stanie wskazać czy podzielają one zaprezentowane stanowisko.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »