Magazynier pełniący obowiązki kierowcy samochodu ciężarowego – jakie stanowisko pracy w umowie?

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 30 września 2022
Magazynier pełniący obowiązki kierowcy samochodu ciężarowego – jakie stanowisko pracy w umowie?

Pytanie: W jaki sposób nawiązać stosunek pracy z osobą na stanowisku magazyniera, który ma pełnić również obowiązki kierowcy? Magazynier pełniący obowiązki kierowcy będzie prowadził samochód ciężarowy powyżej 3,5 tony. Czy łączenie stanowiska magazyniera i kierowcy samochodu ciężarowego w ramach jednego stosunku pracy jest możliwe? Jak zatrudnić pracownika?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak w ramach jednego stosunku pracy pogodzić zatrudnienie magazyniera i kierowcy samochodu ciężarowego?
  • Jak określić w umowie zakres pracy magazyniera – kierowcy?
  • Czy z tym samym pracownikiem można zawrzeć dwie umowy o pracę?  

Odpowiedź: Tak. Pracodawca może zatrudnić pracownika na stanowisku kierowca-magazynier.

Magazynier pełniący obowiązki kierowcy a zakres obowiązków w umowie

Umowa o pracę powinna określać rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Na ogół rodzaj pracy określany jest w sposób ogólny przez wskazanie stanowiska, na którym zatrudniony będzie pracownik, pracodawcy natomiast pozostawia się w ramach jego uprawnień kierowniczych, określenie zakresu czynności składających się na umówiony rodzaj pracy. W takim przypadku ustalony przez pracodawcę zakres czynności pracownika stanowi konkretyzację umówionego rodzaju pracy i jego zmiana nie wymaga zgody pracownika. Należy podkreślić, że ustalony w ten sposób zakres czynności pracownika nie może wykraczać poza umówiony rodzaj pracy.

Dodatkowa umowa dla pracownika – możliwa, ale nie w każdej sytuacji

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie zabraniają zatrudnienia pracownika na dwóch różnych stanowiskach pracy u tego samego pracodawcy. W praktyce polega to na zawarciu dwóch odrębnych umów o pracę na każde stanowisko pracy lub jednej umowy na dwa stanowiska pracy. Decyzja o wyborze jednego z tych rozwiązań należy do pracodawcy.

Zapamiętaj!

Zdaniem Sądu Najwyższego: Z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy. (wyrok SN z dnia 13 marca 1997 r., I PKN 43/97).

Zawieranie z własnym pracownikiem dodatkowej (drugiej) umowy o pracę za normalnym wynagrodzeniem dopuszcza się tylko wyjątkowo, gdy chodzi o rodzaj pracy wyraźnie inny niż uzgodniony w podstawowym czasie pracy. W przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia z próbą obejścia przepisów o czasie pracy i wysokości wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, w umowie o pracę można więc wpisać, że pracownik będzie zatrudniony na stanowisku kierowca-magazynier, a w zakresie czynności szczegółowo wskazać jakie czynności będą składać się na umówiony rodzaj pracy. 

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 

Orzecznictwo:

  • Wyrok Sądu Najwyższego z 13 marca 1997 r., (sygn. akt I PKN 43/97).
Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »