Kurs kierowcy i badania lekarskie kierowcy – kto powinien pokryć koszty

/appFiles/site_128/images/autor/6kuQmD7pVFI5X8P.jpeg

Autor: Michał Culepa

Dodano: 17 kwietnia 2023

Pytanie: Pracownikowi, który jest zawodowym kierowcom kończą się badania psychologiczne. W związku z tym musi on odbyć kurs dla kierowców oraz zdobyć orzeczenie lekarskie. Jakie koszty powinien zwrócić pracownikowi pracodawca? Czy tylko za orzeczenie i wizytę u lekarza, czy także za kurs kierowcy?

Odpowiedź: Pracodawca obowiązany jest pokryć koszty wszelkich badań, w przypadku kursu okresowego, aktualnie może pokryć koszty na zasadach określonych dla podnoszenia kwalifikacji, a po zmianie przepisów Kodeksu pracy – na zasadach określonych dla szkoleń zawodowych

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy jest obowiązany w szczególności do kierowania kierowców na szkolenia okresowe i badania lekarskie oraz psychologiczne a także do pokrywania kosztów badań lekarskich i psychologicznych. Ma też obowiązek stworzenia warunków organizacyjnych, umożliwiających kierowcy ukończenie szkolenia okresowego. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może pokryć koszty szkoleń okresowych kierowcy. Spełnienie przez przedsiębiorcę lub przez inny podmiot wykonujący przewóz drogowy obowiązku pokrycia kosztów badań lekarskich i psychologicznych uznaje się za równoznaczne ze spełnieniem obowiązków pracodawcy w zakresie wykonywania wstępnych i okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 229 § 1 i 2 Kodeksu pracy.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Powyższe oznacza, że pracodawca obowiązany jest bezwzględnie pokryć koszty wszelkich obowiązkowych badań, zaś w przypadku kursu i szkolenia okresowego – może pokryć te koszty na zasadach określonych w KP dla podnoszenia kwalifikacji.

Po wejściu w życie najnowszej nowelizacji KP, z uwagi na konieczność potwierdzenia kwalifikacji zawodowych, koszty takiego szkolenia zawodowego powinien także ponieść pracodawca, zgodnie bowiem z nowymi przepisami, jeżeli obowiązek pracodawcy przeprowadzenia szkoleń pracowników niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju pracy lub pracy na określonym stanowisku wynika z postanowień układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia zbiorowego, lub z regulaminu, lub przepisów prawa, lub umowy o pracę oraz w przypadku szkoleń odbywanych przez pracownika na podstawie polecenia przełożonego, szkolenia takie odbywają się na koszt pracodawcy oraz, w miarę możliwości, w godzinach pracy pracownika, natomiast czas szkolenia odbywanego poza normalnymi godzinami pracy pracownika wlicza się do czasu pracy.

Podstawa prawna: 
  • art. 39l ust. 1-3 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 2201 r.),
  • art. 9413 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 26 kwietnia 2023 r.
Autor: Michał Culepa
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »