Kiedy rozliczyć korektę VAT w związku z likwidacją inwestycji

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 24 stycznia 2023

Pytanie: Spółka podjęła decyzję o zaniechaniu inwestycji i w związku z tym będzie dokonywać korekty podatku VAT naliczonego w zakresie faktur, z których odliczyła ten podatek. Korektę ujmie w deklaracji za grudzień 2022 r. Korekta dotyczy trzech zadań inwestycyjnych. Czy w związku z tym można to zrobić w jednym dokumencie wewnętrznym, który w JPK będzie oznaczony symbolem WEW, czy korekta powinna być ujęta w poz. deklaracji VAT P_40, P_41 , czy w poz. P_44? Spółka prowadzi działalność opodatkowaną.

Odpowiedź: W przypadku likwidacji procesu inwestycyjnego z powodu okoliczności leżących po stronie podatnika, a więc z przyczyn od niego zależnych - korektę podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w których wystąpiła zmiana przeznaczenia nakładów.

W związku z faktem, że w dacie likwidacji inwestycji nie mamy do czynienia (jeszcze) ze środkiem trwałym, korektę podatku od towarów i usług umieścić należy w pozycji P_45 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Zgodnie z treścią art. 91 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, a następnie zmieniło się jego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usług- podatnik dokonuje korekty tego podatku.

Podatnik jest zobowiązany do rozpoznania prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie nabycia towarów i usług oraz dokonania ewentualnej korekty tego odliczonego podatku w przypadku późniejszej zmiany przeznaczenia nabytych towarów i usług lub zmiany sposobu ich wykorzystania.

Sprawdź też:

Zaniechanie inwestycji – skutki w VAT

Nadmieniacie Państwo, że spółka podjęła decyzję o zaniechaniu prowadzonej inwestycji. Wskazać zatem trzeba, że jeżeli likwidacja inwestycji wynika z okoliczności, na które podatnik nie miał wpływu np. ze zmiany sytuacji ekonomicznej w kraju, powodującej, że kontynuowanie nakładów jest nieopłacalne, to nie ma obowiązku korekty wcześniej odliczonego VAT. Jeżeli natomiast zaniechanie inwestycji u podatnika wynika ze zmiany jego strategii lub planów  biznesowych, to konieczność korekty podatku może się pojawić.

Zakładam więc, że w stanie faktycznym opisanym w pytaniu zaistniał przypadek drugi.

Korekta VAT: stanowisko resortu finansów

Z objaśnień ministerialnych dotyczących struktury pliku JPK_VAT wynika,  że w przypadku korekt podatku naliczonego, o których mowa w art. 90a-90c oraz art. 91 ustawy o VAT, sporządzanych przez podatników zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie danych zawartych w ewidencji VAT, korekty te powinny być ujmowane zbiorczo w odniesieniu do wszystkich zdarzeń objętych korektą, w podziale na korektę podatku naliczonego od nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych oraz na korektę podatku naliczonego od nabycia pozostałych towarów i usług.

Kwoty podatku należy umieść w części deklaracyjnej plik JPK_VAT w polu P_44 (Wysokość podatku naliczonego z tytułu korekty podatku naliczonego od nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych) lub w P_45 (Wysokość podatku naliczonego z tytułu korekty podatku naliczonego od nabycia pozostałych towarów i usług).

W związku z faktem, że spółka z o.o. dokonuje korekty podatku naliczonego od zaniechanej inwestycji z powodu okoliczności leżących po stronie spółki, a więc z przyczyn od niej zależnych, zastosowanie znajdzie art. 91 ust. 7d ustawy o VAT nakazujący sporządzić taką korektę w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w których wystąpiła zmiana przeznaczenia nakładów, a więc zapadła decyzja o niekontynuowaniu inwestycji. Jako, że korekta odnosi się do innych towarów aniżeli środki trwałe, korygowany podatek naliczony należy wykazać w pozycji P_45 deklaracji składanej za grudzień 2022 r.

Podatniczka jest uprawniona, aby sporządzić jeden dokument (oznaczony w pliku jako WEW), w którym ujawni sumę podatku naliczonego podlegającego korekcie z tytułu likwidacji trzech różnych inwestycji.

 

Podstawa prawna: 

art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.);

§ 11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988 z późn. zm.).

Autor: Jolanta Kica doradca podatkowy, radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »