Kiedy rozliczyć fakturę korygującą

Autor: Marta Jagiełło

Dodano: 21 grudnia 2023

Pytanie: W październiku 2023 roku kontrahent wystawił na nas zbiorczą fakturę korygującą na opakowania (pojemniki gniazdowe, oddawane przy kolejnych dostawach), w których dostarczany jest towar (faktura korygująca dotyczyła faktur z sierpnia oraz września 2023 r.) Faktura ta nigdy nie dotarła do księgowości, możliwe jest, iż została zagubiona podczas dostawy. W grudniu otrzymaliśmy duplikat faktury korygującej. Czy mogę zaksięgować fakturę korygującą w grudniu i tym samym ująć ją w JPK grudniowym, czy muszę zrobić korektę JPK VAT i zewidencjonować ją w październiku?

 

Odpowiedź: Faktura korygująca in minus wedle nowelizacji przepisów o VAT (pakiet SLIM VAT z 2021 roku) powinna zostać ujęta w miesiącu, w którym nabywca otrzymał dokumentację potwierdzającą uzgodnienie warunków korekty ze sprzedającym.

Kiedy ująć fakturę korygującą

Jak wynika z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT sprzedający ujmuje fakturę korygującą w dacie jej wystawienia, pod warunkiem posiadania dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie warunków korekty.

W przypadku braku odpowiedniej dokumentacji, sprzedający fakturę korektę może ująć w deklaracji JPK dopiero za okres, w którym ją zgromadzi.

Faktura korygująca in minus

Faktura korygująca in minus u kupującego jest ujmowana na takich samych zasadach, jak u sprzedającego  – podatnik powinien posiadać dokumentację potwierdzającą uzgodnienie warunków korekty ze sprzedającym.

Zatem, kupujący zobligowany jest do ujęcia otrzymanej faktury korygującej w rozliczeniu za okres, w którym uzyska powyższą dokumentację.

Należy pamiętać, że kupujący nie może ująć w ewidencji faktury korygującej, jeśli nie ujął w swojej ewidencji faktury pierwotnej.

W związku z postawionym przez Państwa pytaniem, wydawałoby się zasadne ujęcie faktury korygującej w grudniu, gdyż wtedy weszli Państwo w posiadanie dokumentów. Nie podali Państwo jednak informacji, kiedy warunki korekty zostały uzgodnione ze sprzedającym. Jeśli nastąpiło to w październiku i z datą październikową zostały ostatecznie ustalone warunki, to wówczas w świetle przepisów ustawy o VAT, należy cofnąć się do października. 

Proszę spojrzeć jeszcze na stanowisko Dyrektora KIS wydane w interpretacji indywidualnej. Dyrektor KIS rozstrzygnął sprawę, wydając interpretację indywidualną z 24.12.2021 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.682.2021.4.WH.

W pierwszej kolejności zdefiniował on dwa najważniejsze pojęcia nowego systemu rozliczania faktur korygujących in minus. Uzgodnienie warunków pomniejszenia podstawy opodatkowania to ustalenie przez strony faktu obniżenia, wykazanego na fakturze pierwotnej wynagrodzenia. Uzgodnienie może wskazywać również okoliczności, których uzasadni w przyszłości obniżenie należności. Spełnienie warunków to zaś ziszczenie się zdarzenia, stanowiącego przesłankę obniżenia podstawy opodatkowania. Co ważne w wielu wypadkach, zawierając uzgodnienie, strony nie precyzują wprost zdarzenia, które uzasadnia dokonanie korekty. Zdaniem fiskusa, podobnie zresztą jak w przypadku uzgodnienia warunków obniżenia podstawy opodatkowania, fakt ich spełnienia może być stwierdzony w sposób dorozumiany.

Ramka

Zapamiętaj

Zdaniem fiskusa uzgodnieniem warunków zmieniających podstawę opodatkowania są umowy zawarte z klientami oraz przesyłane arkusze kalkulacyjne. Za spełnienie warunków korekty należy uznać brak uwag ze strony klienta na przesłany e-mail z arkuszem kalkulacyjnym. Gdy więc te kryteria będą spełnione, podatnik może obniżyć podatek należny w okresie wystawienia faktury korygującej (zakładając, że faktura korygująca „wieńczy dzieło” i została wystawiona w następstwie ww. okoliczności).

 

Źródło: Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 24 grudnia 2021 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.682.2021.4.WH

Autor: Marta Jagiełło
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »