Kiedy podatnik straci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

/appFiles/site_128/images/autor/2AkRa0XNc39uWTj.jpeg

Autor: Monika M. Brzostowska

Dodano: 31 października 2023

Pytanie: Będąc na JDG mam również umowę o pracę. Zajmuje się sprzedażą rowerów na JDG - jestem na ryczałcie. Działalność za bardzo mi nie idzie. Na umowie o pracę sprzedaję lego w sklepie z zabawkami. Szef zaproponował mi, aby odsprzedała mu moje rowery i wstawiła je do sklepu z zabawkami. Miało to miejsce w maju. Czy to oznacza, że od maja powinnam być na zasadach ogólnych, skoro sprzedałam rowery pracodawcy? Co powinnam zrobić, zmienić formę opodatkowania w CEiDG?

Odpowiedź: Podatnik (osoba fizyczna) nie może stosować ryczałtu w sytuacji, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:

a) z tym samym podmiotem wiąże go jednocześnie umowa o pracę,

b) wykonuje na rzecz tego podmiotu czynności o tożsamym charakterze, zarówno na podstawie umowy o pracę jak również na podstawie kontraktu B2B.

Trzeba byłoby się zastanowić, czy umowa o pracę na stanowisku sprzedawcy klocków lego i rowerów jest tożsama ze sprzedażą rowerów z działalności gospodarczej. W mojej ocenie czynności są tożsame. W takim wypadku podatnik traci prawo do ryczałtu od chwili sprzedania rowerów dla pracodawcy. Podatnik nie zmienia formy opodatkowania w CEiDG, ponieważ to nie jest zmiana formy opodatkowania, a utrata prawa do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W takim wypadku należałoby przeliczyć podatek dochodowy i złożyć odpowiednie korekty do ZUS.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)         wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)         wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej tak wypowiedział się w przypadku ryczałtu: "(...) możliwości wyboru sposobu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pozbawiony jest podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał/wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy. Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że od 1 lipca 2023 r. rozpocznie Pan świadczenie usług dla firmy, w której pracował Pan na podstawie umowy o pracę do 31 marca 2022 r. Usługi te będą wykonywane w innym charakterze niż praca, którą wykonywał Pan na podstawie umowy o pracę. Wskazał Pan ponadto, że usługi te są niezbieżne z pracą, którą wykonywał Pan na podstawie umowy o pracę, przedstawiając jednocześnie zakres Pana obowiązków pracowniczych oraz czynności wykonywanych w ramach świadczonych usług. 

Tak więc w Pana sprawie nie zachodzi wyłączenie ze zryczałtowanej formy opodatkowania wskazane w art. 8 ust. 2 [u.z.p.d.], ponieważ świadczone przez Pana usługi na rzecz byłego pracodawcy nie odpowiadają czynnościom, które wykonywał Pan w ramach stosunku pracy. Reasumując – skoro świadczone przez Pana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi na rzecz byłego pracodawcy nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywał Pan na podstawie umowy o pracę, może Pan korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych" (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 sierpnia 2023 r., 0112-KDIL2-2.4011.462.2023.3.IM).

Autor: Monika M. Brzostowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »