Karmienie piersią a praca w nadgodzinach

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 21 lutego 2022
Karmienie piersią a praca w nadgodzinach

Pytanie: Pracownica karmiąca piersią codziennie świadczy pracę przez 7 godzin. Ósmą godzinę wykorzystuje na karmienie, zgodnie z art. 187 Kodeksu pracy. Ze względu na szczególne okoliczności została poproszona o pracę w sobotę – w ramach godzin nadliczbowych. W tym dniu pracownica, jak zawsze, pracowała 7 godzin. Za ile godzin należy wypłacić jej wynagrodzenie – 7 faktycznie przepracowanych? Czy za 8, ponieważ jedna godzina to czas przerwy na karmienie dziecka?

Odpowiedź: To, jakie wynagrodzenie otrzyma pracownica, zależy od polecenia, które otrzymała. Jeżeli pracodawca polecił jej pracę w wymiarze siedmiu godzin nadliczbowych, to za tyle należy zapłacić. Jeżeli pracownica karmiąca piersią miała pracować przez cały dzień, a pracowała 7 godzi (jedna godzina  na karmienie dziecka) należy zapłacić za 8 godzin.

Której pracownicy przysługują przerwy na karmienie piersią i ile wynoszą?

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Jeżeli karmi więcej niż jedno dziecko, każda z przerw wynosi 45 minut. Na wniosek pracownicy przerwy mogą być udzielane łącznie.

Z prawa do przerwy nie korzystają jednak wszystkie kobiety karmiące piersią. Nie przysługuje ono kobiecie pracującej krócej niż 4 godziny. Z krótszej, bo tylko jednej przerwy skorzysta natomiast pracownica, której dobowy czas pracy nie przekracza 6 godzin.

Wynagrodzenie kobiety karmiącej piersią za pracę w nadgodzinach

Z treści pytania nie wynika, czy pracodawca polecił pracownicy wykonywanie pracy:

  • przez 7 godzin i pracownica faktycznie przepracowała w tym dniu 7 godzin, nie wykorzystując przerwy na karmienie,
  • przez całą sobotę i pracownica przepracowała 7 godzin, ponieważ 8. godzina została odliczona jako przerwa na karmienie.

Rozróżnienie tych sytuacji jest ważne. W obu przypadkach inaczej bowiem kształtuje się kwestia obliczenia wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny.

Wariant I. Pracodawca polecił wykonywanie pracy przez 7 godzin

Przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości wypłacenia wynagrodzenia za czas niewykorzystanej przerwy na karmienie. Przerwę na karmienie można wykorzystać tylko w naturze. Oznacza to, że nieskorzystanie z niej nie uprawnia do ekwiwalentu pieniężnego. Zatem pracownicy, której polecono pracę przez 7 godzin, należy zapłacić wynagrodzenie tylko za 7 godzin.

Wariant II. Pracodawca polecił wykonywanie pracy przez cały dzień

Jeżeli karmiąca pracownica otrzymała polecenie wykonywania pracy przez całą sobotę, ale pracowała 7 godzin, a w ostatniej godzinie skorzystała z przerwy na karmienie, to powinna otrzymać wynagrodzenie za całe 8 godzin.

Co istotne, wynagrodzenie za 1 godzinę przerwy na karmienie należy wówczas obliczyć zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2017 r. poz. 927). Przepis ten stanowi, że przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Eksperci Portalu Kadrowego Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Przeczytaj również artykuły ekspertów Portalu Kadrowego:
Podstawa prawna: 
  • art. 187 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.),
  • § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2017 r. poz. 927).
Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »