Jakie dokumenty należy wymagać zatrudniając obywateli Ukrainy

/appFiles/site_128/images/autor/FR2CZhieHfUGJj8.jpeg

Autor: Karolina Kołakowska

Dodano: 23 sierpnia 2023

Pytanie: Pierwszy raz zatrudniam lekarzy specjalistów chorób wewnętrznych z Ukrainy/ Proszę o informację, jakie dokumenty powinnam przygotować, jakie dokumenty powinnam wymagać od kandydatów i na co zwrócić uwagę. Kandydaci przyjechali w 2021 roku, mają kartę pobytu.

Odpowiedź: Po potwierdzeniu prawa wykonywana zawodu przez lekarza – obywatela Ukrainy, jego zatrudnienie nie przebiega co do zasady w odmienny sposób niż zatrudnienie polskiego obywatela. Dodatkowe obowiązki to konieczność weryfikacji legalności pobytu i zalegalizowanie zatrudnienia.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Weryfikacja legalności pobytu

Obowiązki pracodawcy w zakresie weryfikacji legalności pobytu cudzoziemca w Polsce określają art. 2 i 3 ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z powołanymi przepisami podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany żądać od cudzoziemca przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany do przechowywania przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca kopii wspomnianego wcześniej dokumentu.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że pracodawca ma podstawę prawną do weryfikacji legalności pobytu cudzoziemca w Polsce, wykonania i przechowywania kserokopii dokumentów dla potwierdzenia tego faktu. W przypadku sytuacji opisanej w pytaniu będzie to kopia decyzji udzielającej zezwolenia na pobyt.

Legalizacja zatrudnienia

Każdy przebywający w Polsce legalnie obywatel Ukrainy, zarówno taki, który przybył do Polski po 24 lutego 2022 r., jak i tak, który był tu już wcześniej na podstawie innego tytułu pobytowego niż specustawa, jest uprawniony do podjęcia pracy w Polsce w uproszczonym trybie ze specustawy.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Art. 22 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa dla legalizacji pracy wymaga spełnienia dwóch warunków:

  1. legalny pobyt na terenie Polski (niezależnie od tytułu);
  2. zawiadomienie przez podmiot powierzający pracę powiatowego urzędu pracy o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w terminie 14 dni od dnia podjęcia tej pracy.

W konsekwencji, pracodawca, który zweryfikuje, że pobyt obywatela Ukrainy, który przyjechał do Polski przed 24 lutego br., jest legalny, może go zatrudnić bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę czy rejestrowania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Wystarczy zawiadomienie PUP w terminie opisanym wyżej, przez portal praca.gov.pl

Podstawa prawna: 
  • art. 2, 3 ustawy z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1745 ze zm.),
  • art. 22 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 103 ze zm.).
Autor: Karolina Kołakowska
Słowa kluczowe:
obywatel Ukrainy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »