Jaka stawka VAT z tytułu wynajmu mieszkania

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 września 2023

Pytanie: Jaką stawką VAT opodatkować wynajem mieszkania dla osób fizycznych nieprowadzących działalności i dla firm? Czy można wystawić fakturę na wynajem mieszkania dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności bez paragonu?

Odpowiedź: Usługa wynajmu mieszkania dla firmy jest zawsze opodatkowana podatkiem VAT według stawki 23% (zakładając, że wynajmujący nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego).

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwalnia się od podatku VAT usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe (jak również na rzecz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego – tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 2224 z późn. zm.).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Jeżeli zwolnienie to ani zwolnienie wynikające z § 3 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT nie mają zastosowania, świadczone przez podatników usługi najmu są – na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 ustawy o VAT opodatkowane podatkiem VAT według stawki 23% (z nieistotnym – jak zakładam - w analizowanej sytuacji wyjątkiem dotyczącym świadczenia usług najmu przez podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego).

Czytaj też:

Wynajem mieszkania stawka VAT a wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

Jak przy tym wyjaśnił Minister Finansów w interpretacji ogólnej z  8 października 2021 r. (sygn. PT1.8101.1.2021), „usługa wynajmu bądź dzierżawy nieruchomości (lub jej części) o charakterze mieszkalnym (np. lokalu mieszkalnego), świadczona przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług na rzecz podmiotu gospodarczego (innego niż społeczna agencja najmu), który wykorzystuje wynajmowaną nieruchomość na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, np. podnajmuje tę nieruchomość innym podmiotom na cele mieszkaniowe, podlega opodatkowaniu z zastosowaniem podstawowej stawki podatku VAT. Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT nie ma w tym przypadku zastosowania, gdyż nie jest spełniony warunek dotyczący realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia (podmiotu gospodarczego)”.


Usługa wynajmu mieszkania – stawka VAT

W świetle powyższego usługa wynajmu mieszkania dla firmy jest zawsze opodatkowana podatkiem VAT według stawki 23% (zakładając, że wynajmujący nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego). Natomiast usługa wynajmu mieszkania dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej jest:

1)     zwolniona od podatku VAT – jeżeli jest to wynajem wyłącznie na cele mieszkaniowe,

2)     opodatkowana podatkiem VAT według stawki 23% - w przeciwnym razie.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Istnieją jednak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które określają przepisy rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Zwolnienie z ewidencji na kasie rejestrującej

Rozporządzenie to przewiduje między innymi dwa zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obejmujące wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (zob. § 2 ust. 1 w zw. z poz. 25 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

Zwolnienia te mają zastosowanie, jeżeli:

-       świadczenie tych usług w całości zostało udokumentowane fakturą lub

-       świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Jak widać, jedno ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania dotyczących usług najmu ma zastosowanie, jeżeli świadczenie tych usług w całości zostało udokumentowane fakturą. Wystawiając osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej fakturę za wynajem mieszkania można nie wystawiać paragonu.

Podstawa prawna: 

-       art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 36 oraz art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 z późn. zm.),

-       § 3 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 955),

-       § 2 ust. 1 w zw. z poz. 25 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2442 z późn. zm.)

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »