Jak zaksięgować korektę faktury?

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 21 czerwca 2022
Jak zaksięgować korektę faktury?

Pytanie: Firma A dostała od Firmy B duplikat faktury korygującej z dniem 20 maja 2022 r.. Data faktury korygującej to 28 stycznia 2022 r., zaś korekta dotyczy faktury źródłowej wystawionej 11 stycznia 2022 r. Korekta dotyczyła zwrotu towaru. W którym miesiącu należy zaksięgować duplikat faktury korygującej? Czy trzeba cofnąć się do stycznia i rozliczać ją w styczniu do celów VAT, czyli muszę robić korektę JPK (korekta in minus) oraz do podatku dochodowego również w styczniu?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak rozliczyć korektę do faktury sprzed kilku miesięcy?
  • Od czego zależy to, w którym okresie rozliczeniowym ująć fakturę korygującą?

Odpowiedź: Korektę należy ująć w okresie rozliczeniowym, w którym spełnione zostały uzgodnione z nabywcą warunku obniżenia podstawy opodatkowania lub kwoty podatku wykazanego na korygowanej fakturze. To, jaki konkretnie jest to okres rozliczeniowy zależy od okoliczności towarzyszących przedmiotowej korekcie, które niestety w treści pytania nie zostały wskazane. Jeżeli to spełnienie warunków nastąpiło w okresie rozliczeniowym, za który został przesłany już plik JPK_VAT, konieczna jest jego korekta. Jeżeli natomiast dopiero teraz nastąpiło spełnienie wskazanych warunków, korektę należy ująć w bieżącym pliku JPK_VAT.

Odpowiedź: Z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT wynika, że:

  1. w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione,
  2. w przypadku gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym te warunki zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te warunki zostały spełnione
  3. jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

W którym okresie rozliczeniowym ująć korektę faktury?

W świetle przytoczonych przepisów korektę, o której mowa, należy ująć w okresie rozliczeniowym, w którym spełnione zostały uzgodnione z nabywcą warunku obniżenia podstawy opodatkowania lub kwoty podatku wykazanego na korygowanej fakturze (to jaki konkretnie jest to okres rozliczeniowy zależy od okoliczności towarzyszących przedmiotowej korekcie, które niestety w treści pytania nie zostały wskazane).

Jeżeli to spełnienie warunków nastąpiło w okresie rozliczeniowym, za który został przesłany już plik JPK_VAT, konieczna jest jego korekta. Jeżeli natomiast dopiero teraz nastąpiło spełnienie wskazanych warunków, korektę należy ująć w bieżącym pliku JPK_VAT.

Jak jednocześnie stanowi art. 22 ust. 7c ustawy o PIT, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

A zatem – zakładając, że nie chodzi o korektę spowodowaną błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką – w zakresie podatku dochodowego sposób postępowania zależy od tego czy firma A otrzymała pierwotnie wystawioną fakturę korygującą.

Jeżeli tak, korekty kosztów uzyskania przychodów należy dokonać wstecznie poprzez zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym otrzymania tej pierwotnie wystawionej faktury korygującej.

W przeciwnym razie korekty kosztów uzyskania przychodów należy dokonać poprzez zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów maja 2022 r., czyli miesiąca otrzymania duplikatu faktury korygującej.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 86 ust. 19a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.).
  • art. 22 ust. 7c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.).
Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »