Jak skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie porozumienia pracownika i pracodawcy

/appFiles/site_128/images/autor/FR2CZhieHfUGJj8.jpeg

Autor: Karolina Kołakowska

Dodano: 31 października 2023
Pytanie:

Chcielibyśmy zwolnić pracownika za notoryczne dokonywanie ciężkich przewinień. Pracownik pracujący powyżej 3 lat (umowa o pracę na czas nieokreślony), okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, jednak obie strony nie chcą tyle czekać, a także nie jesteśmy skłonni wystawiać tzw. „dyscyplinarki". Chcemy rozstać się z pracownikiem na podstawie skróconego okresu wypowiedzenia ze strony pracodawcy. Czy w pierwszej kolejności powinniśmy przekazać pracownikowi rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem 3 miesięcznym, następnie dołączyć do pisma porozumienie w sprawie skrócenia okresu wypowiedzenia na podstawie art. 36 § 6 Kodeksu pracy, a na świadectwie pracy wystawić pracownikowi: wypowiedzenie na podstawie art. 30 § 1 pkt. 2 Kodeksu pracy, za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę?

Odpowiedź:

Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli pracownika lub pracodawcy. Gdy jedna ze stron chce zakończyć stosunek pracy, składa je drugiej stronie, bez względu na to, czy ta druga strona wyraża zgodę na zakończenie stosunku pracy, czy nie. Oświadczenie staje się skuteczne (zaczyna wywierać skutek prawny) z chwilą, w której dotrze do adresata, czyli drugiej strony stosunku pracy. Wówczas zaczyna biec okres wypowiedzenia o długości zależnej od stażu pracy. Długość okresu wypowiedzenia regulują przepisy Kodeksu pracy – art. 36 par. 1 Kodeksu pracy. Strona składająca oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę nie może sama zadecydować o długości okresu wypowiedzenia i go skrócić.

Zapamiętaj!

Do skrócenia okresu wypowiedzenia potrzebne jest porozumienie pracownika i pracodawcy, zawarte już po złożeniu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.

 

 

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Jeżeli pracownik lub pracodawca są zainteresowani skróceniem okresu wypowiedzenia i zakończeniem stosunku pracy wcześniej, mogą zawrzeć porozumienie o skróceniu okresu wypowiedzenia. Pozwala na to art. 36 par. 6 Kodeksu pracy – przedmiotem porozumienia jest jedynie wcześniejsza data rozwiązania stosunku pracy, tryb pozostaje bez zmian, tzn. nadal jest to wypowiedzenie umowy o pracę.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Podsumowując: w pierwszej kolejności pracodawca powinien złożyć pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, następnie pracodawca i pracownik mogą zawrzeć porozumienie o skróceniu okresu wypowiedzenia. W świadectwie pracy nadal (mimo zawarcia wskazania porozumienia) jako podstawę zakończenia stosunku pracy, należy wskazać wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę (tryb pozostaje bez zmian).

Autor: Karolina Kołakowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »