Jak obliczyć utracony dochód pracownika w przypadku ćwiczeń wojskowych?

/appFiles/site_128/images/autor/g62X1Es9fd8Tn4j.jpeg

Autor: Monika Smolczewska

Dodano: 31 października 2023
Pytanie:

Pracownik dostarczył pismo o wezwaniu na ćwiczenia wojskowe. Wystąpił w związku z tym do Zakładu Pracy o zaświadczenie o utraconym dochodzie. W jaki sposób obliczyć utracony dochód dla pracownika. Zakład pracy oprócz wynagrodzenia stałego wypłaca także dodatki zmianowe.

Odpowiedź:

Utracony zarobek liczy się na zasadach przewidzianych dla ekwiwalentu urlopowego, ale z pewnymi różnicami. Stałe składniki wynagrodzenia przyjmuje się z miesiąca poprzedzającego miesiąc odbywania ćwiczeń, a składniki zmienne włącza się do podstawy ekwiwalentu:

  • w średniej kwocie wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc odbywania ćwiczeń wojskowych – jeżeli przysługują za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc,
  • w średniej kwocie wypłaconej pracownikowi w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc odbywania ćwiczeń wojskowych – jeżeli przysługują pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc.

Sprawdź poniżej, w jaki sposób obliczyć utracone wynagrodzenie dla pracownika na ćwiczeniach wojskowych.

Ustaloną podstawę wymiaru utraconego zarobku należy podzielić przez 22, a uzyskaną w ten sposób stawkę dzienną wykazać w wystawionym zatrudnionemu zaświadczeniu w kwocie brutto.

Odnosząc się do pytania, w podstawie dochodu utraconego znajdzie się wynagrodzenie zasadnicze z miesiąca poprzedzającego miesiąc odbywania ćwiczeń oraz dodatek zmianowy w średniej kwocie wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc odbywania ćwiczeń wojskowych. Następnie ustaloną podstawę wymiaru utraconego zarobku należy podzielić przez 22, a uzyskaną w ten sposób stawkę dzienną wykazać w wystawionym zatrudnionemu zaświadczeniu w kwocie brutto.

Na podstawie art. 312 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (t.j. Dz. U. 2022 r. poz. 2305) – czytaj dalej u.o.o., świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie żołnierza ze stosunku pracy, stosunku służbowego, dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, stanowi kwota 1/22 całkowitego miesięcznego wynagrodzenia brutto lub dochodu z działalności gospodarczej pomnożona przez liczbę dni pełnienia tej służby w danym miesiącu.

Kwota świadczenia za każdy dzień pełnienia służby przez żołnierza nie może być wyższa od 1/22 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w kwartale bezpośrednio poprzedzającym termin powołania do tej służby, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Z kolei na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 20 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy (t.j. Dz. U. 2022 r. poz. 1112) – czytaj dalej rozporządzenie m.o.n., podstawę ustalenia świadczenia pieniężnego stanowi kwota miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza OT, żołnierza AR i żołnierza PR ze stosunku pracy lub stosunku służbowego uzyskanego za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym była pełniona służba.

W przepisach nie znajdziemy metodyki ustalania miesięcznego wynagrodzenia, ale uznaje się, że utracony zarobek liczy się na zasadach przewidzianych dla ekwiwalentu urlopowego, ale z różnicami. Stałe składniki wynagrodzenia przyjmuje się z miesiąca poprzedzającego miesiąc odbywania ćwiczeń (§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia m.o.n), a składniki zmienne włącza się do podstawy ekwiwalentu:

  • w średniej kwocie wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc odbywania ćwiczeń wojskowych – jeżeli przysługują za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc,
  • w średniej kwocie wypłaconej pracownikowi w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc odbywania ćwiczeń wojskowych – jeżeli przysługują pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Następnie, ustaloną podstawę wymiaru utraconego zarobku należy podzielić przez 22, a uzyskaną w ten sposób stawkę dzienną wykazać w wystawionym zatrudnionemu zaświadczeniu w kwocie brutto.

Utracony dzienny zarobek ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:

  • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
  • dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
  • odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
  • wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

Dodatek za nadgodziny i pracę za godziny nocne uwzględniamy w podstawie świadczenia rekompensującego.

Zapamiętaj!

Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu przyjętego do wyliczenia podstawy, to zmienne składniki wynagrodzenia uzupełniamy. Faktycznie wypłacone w tym okresie składniki dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, które pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Podstawa prawna: 
  • art. 312 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (t.j. Dz. U. 2022 r. poz. 2305),
  • § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 20 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy (t.j. Dz. U. 2022 r. poz. 1112).
Autor: Monika Smolczewska
Słowa kluczowe:
ćwiczenia wojskowe
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »