Faktura dokumentująca usługę artystyczną – czy może wystawić inny podmiot

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 stycznia 2023

Pytanie: Czy istnieje możliwość wystawienia faktury za wykonaną usługę artystyczną przed inny podmiot niż wykonawca? Wykonawca koncertu zawiesił działalność gospodarczą. Chciałby jednak wykonać koncert w tym okresie. Proponuje wystawienie faktury przez inny podmiot prowadzący działalność, który ma wpisane w PKD prowadzenie działalności artystycznej. Jednakże usługę wykona sam artysta. Czy będzie to prawidłowe?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy można wystawić fakturę za wykonaną usługę artystyczną przed inny podmiot niż wykonawca?

Polecamy też:

 

Odpowiedź: W pierwszej kolejności pragnę wyjaśnić, że wystawiane przez podatników faktury nie mogą kreować rzeczywistości, lecz powinny ją opisywać. Jednocześnie fakturajest dokumentem wystawianym przez podatników dokonujących daną czynność podlegającą opodatkowaniu. W konsekwencji w przedstawionej sytuacji wystawienie faktury przez podmiot inny niż wykonawca koncertu (dalej nazywanym artystą) będzie dopuszczalne tylko, jeżeli usługę koncertową będzie świadczył ten inny podmiot.

Mając to na uwadze zauważyć pragnę, że w mojej ocenie nie ma przeszkód, aby w przedstawionej sytuacji umowa o wykonanie koncertu została zawarta z podmiotem innym artysta, który to podmiot zleci (na podstawie umowy o dzieło) zleci artyście. W takim przypadku podmiotem świadczącym usługę koncertową będzie ten inny podmiot, a w konsekwencji to on będzie obowiązany wystawić fakturę dokumentującą świadczenie tej usługi.

Nie jest natomiast dopuszczalna sytuacja, w której umowa o wykonanie koncertu zawierana jest z artystą, zaś faktura dokumentująca usługę koncertową wystawiana jest przez inny podmiot. Taka faktura stanowiłaby w istocie fakturę niedokumentującą rzeczywistej czynności podlegającej opodatkowaniu.

 

Zastrzec jednak pragnę, że według mnie skoro świadczenie usług koncertowych stanowi przedmiot działalności gospodarczej, której wykonywanie zawiesił artysta, wykonanie usługi koncertowej na podstawie wskazanej umowy o dzieło stanowić będzie naruszenie przepisów o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, jak również spowoduje u artysty powstanie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. W konsekwencji wskazane rozwiązanie według mnie nie daje korzyści, których zapewne oczekuje od niego artysta.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »