Dwa skierowania na badania lekarskie, jedno orzeczenie dla pracodawcy

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 17 marca 2022
Dwa skierowania na badania lekarskie, jedno orzeczenie dla pracodawcy

Pytanie: Pracownikowi wystawiono oddzielnie dwa skierowania. Jedno na badanie kontrolne, drugie na badanie okresowe. Zatrudniony przyniósł jedno orzeczenie lekarskie na którym zaznaczono okresowe/kontrolne. Czy powinien dostać od lekarza oddzielne orzeczenie na badanie kontrolne i okresowe czy można zaakceptować to jedno?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Ile skierowań na badania lekarskie wystawić, jeżeli w czasie niezdolności do pracy przekraczającej 30 dni upływa także ważność badań okresowych?
  • Czy lekarz może wystawić jedno orzeczenie potwierdzające zdolność do pracy?
  • Jakie orzeczenie może wydać lekarz?
  • Czy w czasie epidemii trzeba wykonywać wszystkie badania profilaktyczne?

Odpowiedź: Nie ma przeszkód, aby pracownik dostarczył jedno orzeczenie lekarskie, nawet jeżeli otrzymał dwa skierowania. Innymi słowy – można dostarczyć jeden egzemplarz dokumentu.

Rodzaje badań lekarskich do celów przewidzianych w kodeksie pracy

W ramach profilaktycznej opieki lekarskiej, osoby przyjmowane do pracy podlegają wstępnym badaniom lekarskim. W trakcie zatrudnienia pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, zatrudniony podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Zbieg terminów badania kontrolnego z koniecznością przeprowadzania badania kontrolnego

Jeżeli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni, a w tym czasie upłynął termin ważności ostatnich badań lekarskich (wstępnych lub okresowych), pracodawca powinien skierować go zarówno na badania kontrolne, jak i okresowe. W takim bowiem przypadku spełnione są przesłanki wykonania obu rodzajów badań. Przepisy nie przewidują natomiast zwolnienia z obowiązku poddania się badaniom kontrolnym w sytuacji, gdy jednocześnie istnieje konieczność wykonania badań okresowych.

Dwa skierowania na badania, jedno orzeczenie dla pracodawcy

Jeżeli zatrudniona osoba została skierowana zarówno na badania kontrolne jak i okresowe, lekarz medycyny pracy nie wydaje dwóch odrębnych orzeczeń lekarskich. W takim przypadku, aby zostać dopuszczonym do pracy, wystarczy przedstawienie – jedno orzeczenie lekarskie potwierdzające zdolność do pracy.

Jakie orzeczenie może wydać lekarz medycyny pracy?

Badania profilaktyczne kończą się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym:

  1. brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo
  2. istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku

­– w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania.

Uwaga! W czasie pandemii zwolnienie z badań okresowych

Należy dodać, że zgodnie z przepisami ustawy 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, zawiesza się wykonywanie obowiązków związanych z wykonywaniem badań okresowych.

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu.

Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza

Natomiast w razie braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania, badanie takie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz opieki zdrowotnej.

Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza traci moc po upływie 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo od dnia odwołania stanu epidemii.

Zapamiętaj!

Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza włącza się do akt osobowych pracownika.

Jednocześnie ustawa przewiduje, że orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych przez pracowników oraz obowiązku kierowania pracowników na badania okresowe przez pracodawców oznacza, że pracodawca może dopuścić do pracy pracownika, któremu po dniu 7 marca 2020 r. skończyła się ważność okresowych badań lekarskich. Badania te zachowują ważność do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracodawca ma 180 dni na skierowanie pracownika na badania okresowe a pracownik na wykonanie tych badań.

W czasie epidemii trzeba skierować pracownika na wstępne badania

Inaczej niż w przypadku badań okresowych, utrzymany został natomiast obowiązek wykonania badań wstępnych i kontrolnych. Wyjątek dotyczy jedynie osób zatrudnianych na stanowisko administracyjno-biurowe.

 Oznacza to, że w przypadku osób przyjmowanych do pracy oraz pracowników, którzy byli niezdolni do pracy z powodu choroby przez okres dłuższy niż 30 dni, nie można dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w opisanych w skierowaniu warunkach pracy.

Zarówno osoba przyjmowana do pracy, jak i pracownik powracający do pracy po długotrwałej chorobie, przed dopuszczeniem do pracy powinni zostać skierowani na badania lekarskie.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 229 § 1, 2 i 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
  • art. 12a, 31m ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.).
Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »