Dostawa nieruchomości gruntowej – skutki w VAT

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 20 czerwca 2023

W roku 2015 i 2019 spółka zakupiła grunt rolny od osoby fizycznej - akt notarialny. Na gruncie miała powstać nowa siedziba spółki. Na części zakupionej w 2019 roku spółka poniosła koszy związane z wjazdem na działkę oraz wstępną dokumentację i od tych kosztów odliczyła VAT. Grunt nie został przekwalifikowany na teren budowlany, nie posiada miejscowego planu zagospodarowania, ale posiada decyzję o warunkach zabudowy. Jednak w związku ze sprzeciwem mieszkańców spółka podjęła decyzją o sprzedaży gruntu. Jak należy sprzedać ten grunt jako całość? Posiada jedną księgę wieczystą. Czy do części zakupionej w 2015 roku można zastosować zwolnienie, a od części z 2019 roku opodatkować VAT.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak opodatkować dostawę nieruchomości gruntowej z jedną księgą wieczystą, na którą składają się dwie niezabudowane działki geodezyjne o odmiennym statusie podatkowym.

Polecamy też:

Ewidencjonowanie na kasie sprzedaży nieruchomości

Przekazanie części nieruchomości do majątku osobistego

Termin wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż nieruchomości

Odpowiedź: Dostawa nieruchomości gruntowej z jedną księgą wieczystą, na którą składają się dwie niezabudowane działki geodezyjne o odmiennym statusie podatkowym, powinna być opodatkowana różnymi stawkami VAT.

Sprzedaż działki, która otrzymała warunki zabudowy - jako teren niezabudowany, ale przeznaczony pod zabudowę, opodatkowana będzie VAT w stawce 23%. Z kolei zbycie działki nieobjętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dla której nigdy nie wydano warunków zabudowy, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku.

Oglądaj szkolenie online:

Jak rozumiem nieruchomość gruntowa, o którą Państwo pytacie, jest terenem niezabudowanym. Nie znajdują się na niej żadne obiekty budowlane. Wjazd na działkę stanowi tzw. urządzenie budowlane, niebędące obiektem pozwalającym przyjąć, że mamy do czynienia z działką budowlaną. Nie podajecie przy tym Państwo, która to część nieruchomości gruntowej otrzymała warunki zabudowy, czy ta kupiona 2015, czy może w 2019 r.

 Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Tereny niezabudowane inne niż tereny budowlane

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się z podatku VAT dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Przez tereny budowlane w świetle art. 2 pkt 33 ustawy o VAT rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu -  zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Grunty budowlane

Wskazać trzeba, że dostawa terenów niezabudowanych, jednakże będących gruntami budowlanymi, opodatkowana jest każdorazowo podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23% - chyba, że zostanie zwolniona z tego podatku po spełnieniu warunków wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Na podstawie tej regulacji zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jednakże, wedle aktualnej praktyki podatkowej, zwolnienie to nie ma zastosowania w przypadku nabycia towarów od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, tj. w sytuacji, gdy VAT naliczony przy nabyciu nieruchomości przez podatnika w ogóle się nie pojawił.

Z treści pytania wynika, że spółka uzyskała decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu - jak się wydaje jedynie dla części posiadanej nieruchomości, składającej się z dwóch działek geodezyjnie wyodrębnionych (tj. dla działki nabytej albo w 2015 albo w 2019 r.).

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy oznacza, że działka ta na potrzeby VAT jest działką budowlaną. Jej dostawa musi być objęta bezwzględnie 23% stawką podatku. Pozostała część niezabudowanej nieruchomości należącej do spółki, jeżeli nie jest również objęta decyzją o warunkach zabudowy wydanej spółce lub jednemu z poprzednich właścicieli, będzie gruntem niezabudowanym, innym niż budowlany. Dostawa nieruchomości w tej części korzystać będzie ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

W konsekwencji - podstawa opodatkowania z tytułu sprzedaży wyodrębnionych geodezyjnie działek objętych jedną księgą wieczystą o różnym statusie podatkowym na gruncie VAT (tj. terenów budowlanych oraz terenów innych niż tereny budowlane), powinna zostać ustalona odrębnie w odniesieniu do każdej z tych działek.

Zwolnienie z VAT należy przyporządkować do tej część gruntu nieobjętego miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dla którego nigdy nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Jeżeli podatnik dokonał uprzednio odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z działką, która przy sprzedaży korzystać będzie ze zwolnienia od podatku, zobowiązany będzie w okresie rozliczeniowym w którym dokona zbycia działki, do korekty uprzednio odliczonego VAT w związku z tzw. zmianą przeznaczenia towaru, o której mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o VAT.

 

Autor: Jolanta Kica
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »