Dokonywana przez gminę zamiana działki a VAT

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 listopada 2023

Pytanie: Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Gmina zamierza dokonać zamiany nieruchomości pomiędzy gminą a osobą fizyczną działki niezabudowanej, która jest ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego jako teren pod zabudowę zagrodową. Zamiana nieruchomość pomiędzy stronami (gminą o osobą fizyczną) ma odbyć się bezgotówkowo w formie aktu notarialnego. Powierzchnie obu działek zamienianych ujętych w planie zagospodarowania przestrzennego jako teren pod zabudowę zagrodową mają zbliżone powierzchnie.

1. Czy dokonanie zamiany nieruchomości pomiędzy gminą o osobą fizyczną jest odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu VAT?

2. W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie nr 1 - jaką gmina powinna przyjąć wartość nieruchomości do wystawienia faktury VAT, jeśli gmina nie robiła operatu szacunkowego zamiany nieruchomości ponieważ zamiana miała odbyć się bezgotówkowo.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • czy dokonanie zamiany nieruchomości pomiędzy gminą o osobą fizyczną jest odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.

Polecamy też:

Sprzedaż gruntów rolnych przez JST a VAT

Sprzedaż przez gminę samochodu wykorzystywanego na potrzeby rozwożenia posiłków do szkół i przedszkoli a VAT

 

Odpowiedź: W przedstawionej sytuacji podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość netto (tj. wartość pomniejszona o przypadający na tę kwotę podatek VAT) otrzymywanej przez gminę w zamian działki.

Opodatkowaniu VAT podlegają przede wszystkim odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju - zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Odpłatne dostawy a VAT

O odpłatności dostaw towarów oraz świadczenia usług można mówić wtedy, gdy są dokonywane za wynagrodzeniem. Wynagrodzenie to najczęściej ma formę pieniężną, jednak nie jest tak zawsze. Odpłatnymi dostawami towarów oraz odpłatnie świadczonymi usługami są również czynności wykonywane za wynagrodzeniem w naturze (np. w szczególności w formie towarów lub usług), w tym transakcje barterowe (zamiana towarów na towary, towarów na usługi, usług na usługi oraz usług na towary) oraz częściowo barterowe.

Sprawdź też:

Powoduje to, że w przedstawionej sytuacji gmina dokona na rzecz osoby prywatnej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT odpłatnej dostawy gruntu. Przy czym ponieważ dostawa ta nie będzie objęta zwolnieniem wynikającym z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT (gdyż jej przedmiotem jest teren, który zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod zabudowę), dostawa ta będzie opodatkowana podatkiem VAT według stawki podstawowej 23% (zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 ustawy o VAT).

W świetle przepisów art. 29a ustawy o VAT przyjmuje się przy tym, że podstawę opodatkowania w przypadku zapłaty w naturze należy ustalać w oparciu o wartość otrzymywanych towarów lub usług.

Podstawa opodatkowania VAT – skutki dla podatnika

W konsekwencji w przedstawionej sytuacji podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość netto (tj. wartość pomniejszona o przypadający na tę kwotę podatek VAT) otrzymywanej przez gminę w zamian działki. Wartość tę gmina może oszacować we własnym zakresie (przepisy VAT nie wymagają pomocowania się w tym zakresie opiniami rzeczoznawców).

 

Podstawa prawna: 

art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15, art. 29a oraz art. art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 z późn. zm.)

Autor: Tomasz Krywan
Słowa kluczowe:
działka budowlanagmina
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »