Dodatkowy urlop wypoczynkowy i zwolnienie od pracy na uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym

Dodano: 11 września 2023

Pytanie: Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nabył prawo do 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Pracownik został skierowany na turnus rehabilitacyjny na 14 dni kalendarzowych. Czy przysługuje mu tzw. urlop rehabilitacyjny, a jeżeli tak to w jakim wymiarze i czy jest on niezależny od urlopu dodatkowego wypoczynkowego? Czy nie wykorzystany urlop rehabilitacyjny przechodzi na rok następny?

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Poznaj odpowiedź na pytanie i dowiedz się, czy dodatkowy urlop wypoczynkowy – w razie jego niewykorzystania – staje się urlopem zaległym.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Rozwiązanie: Uprawnienia te są niezależne od siebie (każde z nich może być wykorzystywane przez pracownika osobno), z tym zastrzeżeniem, że łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego i zwolnienia od pracy na uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni w roku kalendarzowym. Niewykorzystane dni zwolnienia na turnus rehabilitacyjny nie przechodzą na rok następny.

Zgodnie z przepisami art. 19 ustawy niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Ponadto, zgodnie z art. 20 ustawy, osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia: w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Oznacza to, że pracownik niepełnosprawny ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, oprócz dodatkowych dni wolnych, ma także prawo do płatnego zwolnienia z pracy w sytuacjach wskazanych w cytowanym przepisie.

W związku z uprawnieniami urlopowymi istotny jest tutaj art. 20 ust. 3 ustawy o rehabilitacji. Stanowi on, iż łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy dla pracownika niepełnosprawnego ze znacznym lub umiarkowanym stopniem nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Zatem pracownik ma prawo tylko do 10 dni dodatkowego urlopu w roku kalendarzowym. Jeśli natomiast w tym samym roku korzysta ze zwolnienia od pracy w związku z wyjazdem na turnus rehabilitacyjny, wtedy łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy nie może przekroczyć 21 dni roboczych.

Przykład
Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym, uprawniony do 10 dni urlopu dodatkowego, w 2023 r. korzysta z 14 dni zwolnienia od pracy w celu udziału w turnusie rehabilitacyjnym. W takiej sytuacji będzie mógł skorzystać w 2023 r. z 7 dni (21 dni – 14 dni) dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy – w razie jego niewykorzystania – staje się urlopem zaległym, który powinien być udzielony pracownikowi w terminie do 30 września kolejnego roku kalendarzowego. Zasada ta nie odnosi się natomiast do zwolnienia od pracy w celu udziału w turnusie rehabilitacyjnym (dni zwolnienia od pracy przysługują na dany rok kalendarzowy i przepadają w zakresie, w jakim nie zostały wykorzystane).  

Autor: Leszek Skupski 
Słowa kluczowe:
urlop wypoczynkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »