Dodatek za pracę w dni wolne – czy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków?

/appFiles/site_128/images/autor/pXiRklYQq1PwryL.jpeg

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 27 września 2022
Dodatek za pracę w dni wolne – czy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków?

Pytanie: Pracownicy zatrudnieni w czterobrygadowym systemie pracy są wynagradzani stawką godzinową. Mają otrzymać dodatek za pracę w dni wolne (sobotę i niedzielę) w wysokości 100 zł brutto za dzień. W jaki sposób należy ten dodatek uwzględnić w podstawie zasiłkowej, urlopowej, ekwiwalencie za urlop czy odprawie?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy zmienny składnik wynagrodzenia podlega wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłków w wysokości faktycznie wypłaconej?
  • Czy dodatek za pracę w dni wolne podlega wliczeniu do podstawy zasiłków?
  • Czy taki dodatek wlicza się do podstawy wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop?

Odpowiedź: Dodatek jako zmienny składnik wynagrodzenia, podlega wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłków w wysokości faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. Powinien być też wliczany do podstawy wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu za urlop.

Dodatek za pracę w dni wolne wliczany do podstawy wymiaru świadczenia

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Wynagrodzeniem jest przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek społecznych, w tym chorobowej, po odliczeniu części składek finansowanych przez pracownika (13,71%).

Dodatek za pracę w dni wolne wliczany do podstawy zasiłków

Dodatek, o którym mowa w pytaniu jest składnikiem wynagrodzenia pracownika i przysługuje za pracę, stąd podlega wliczeniu do podstawy zasiłków. Jednak nie należy go uzupełniać, lecz przyjmować w wysokości faktycznie wypłaconej, podobnie jak dodatki za pracę w nocy, czy w godzinach nadliczbowych.

Dodatku nie wlicza się do podstawy wynagrodzenia urlopowego

Z kolei do podstawy wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, a także innych świadczeń, które oblicza się jak ekwiwalent (np. odprawy: emerytalna, rentowa, ekonomiczna) wlicza się wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy, z wyłączeniem pozycji wymienionych w § 6 rozporządzenia urlopowego. Jednak powyższy dodatek do takich wyłączeń nie należy.

Zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Uwzględnienie dodatku przy obliczaniu wysokości ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany

Natomiast do ekwiwalentu za urlop, zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu.

Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego 3-miesięcznego okresu, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Przeczytaj również:

Autor: Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »