Darowizna samochodu przez spółkę jawną jednemu ze wspólników

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 19 lipca 2023

Pytanie: Czy sp. jawna może darować auto firmowe jednemu ze wspólników spółki. Zakup auta był w grudniu 2017 roku. Jakie konsekwencje z tego tytułu będzie miała sp. jawna. Spółka jest KPiR.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie są skutki podatkowe związane z darowizną samochodu przez spółkę jawną jednemu ze wspólników.

Czytaj też:

Darowizna od brata dla siostry

Czy darowizna dla wnuka jest opodatkowana

Odpowiedź: Z podatkowego punktu widzenia nie ma przeszkód, aby spółka jawna darowała samochód jednemu ze wspólników. Z posiadanej przeze mnie wiedzy nie wynika, aby przeszkoda ku temu wynikała z innych przepisów niż podatkowe.

Darowizna samochodu wspólnikowi: skutki w VAT

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Jak przy tym stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym między innymi przekazanie towarów na cele osobiste wspólników, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli zatem w przedstawionej sytuacji spółce jawnej przysługiwało prawo do odliczenia przy nabyciu samochodu, darowizna tego samochodu jednemu ze wspólników będzie opodatkowana podatkiem VAT jako nieodpłatna dostawa towarów (według właściwej dla dostaw samochodów stawki podstawowej 23%).

Zobacz też:

Podstawę opodatkowania nieodpłatnych dostaw towarów stanowi cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów (zob. art. 29a ust. 2 ustawy o VAT). Przepis ten najczęściej interpretuje się w ten sposób, że podstawą opodatkowania jest w przypadku rzeczy nabytych przez podatników jej wartość zaktualizowana (rynkowa), tj. taka, za którą podatnik nabyłby daną lub podobną rzecz na rynku w momencie powstania obowiązku podatkowego (zob. przykładowo wyroki NSA z dnia 9 marca 2010 r. – I FSK 2147/08 oraz z dnia 21 lutego 2013 r. – I FSK 492/12). Uważam w związku z tym, że w przypadku darowizny przedmiotowego samochodu wspólnikowi podatek VAT – według stawki 23% - obliczony w powinien zostać przez spółkę od wartości rynkowej (netto) darowanego samochodu.

Darowizna samochodu wspólnikowi: Skutki w podatku dochodowym

Odnośnie skutków w podatku dochodowym wyjaśnić pragnę, że skutki takie nie wystąpią (poza koniecznością wykreślenia samochodu z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli stanowi on środek trwały w spółce). W szczególności z tytułu otrzymania w drodze darowizny przedmiotowego samochodu nie powstanie u wspólnika, któremu samochód jest darowany, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychód (ze względu na brzmienie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, który to przepis wyłącza opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn).

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »