Czy z osobą, która ukończyła 58 lat można rozwiązać umowę o pracę

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 20 kwietnia 2023

Pytanie: Zatrudniamy osobę na pełny etat (osoba urodziła się w 1965 r.). Osoba ta posiada umowę o pracę do końca 2023 r. Czy w chwili obecnej możemy ją zwolnić i na jakich zasadach?

Odpowiedź: To zależy od płci pracownika.

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 504 ze zm.), ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

W myśl art. 39 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. To oznacza, że jeżeli osoba, o której mowa w pytaniu, jest mężczyzną, to nie podlega ona ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę, gdyż, jako osobie mającej obecnie 58 lat, pozostaje jej więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, wynoszącego 65 lat. Jeśli natomiast wspomniany pracownik jest kobietą, to podlega on ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę, gdyż do osiągnięcia wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat pozostały 2 lata.

Zatem, zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu pracy, z pracownikiem – mężczyzną w wieku 58 lat można rozwiązać umowę o pracę:

1) na mocy porozumienia stron;

2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);

3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia) – w warunkach określonych w art. 52 i 53 Kodeksu pracy;

4) z upływem czasu, na który była zawarta.

Z pracownikiem – kobietą w wieku 58 lat można rozwiązać umowę o pracę w trybach wymienionych wyżej, w pkt 1, 3 i 4. Pracownica ta może też wypowiedzieć umowę o pracę (tryb wskazany w pkt 2), lecz pracodawca jej wypowiedzieć umowy nie może.

Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »